Office Plus

AGILE I CO DALEJ

Co to jest Agile? Trend czy transformacja sposobu pracy? To dzięki przestrzeniom w wymiarze agile stymulujemy pracowników do ciągłego rozwoju, pobudzamy ich kreatywność, zachęcamy do działania.

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedną osobę, obuwie, zbiornik wodny i tekst.

Agile Office – 3 sposoby na wzmacnianie efektywności zespołów!

Metoda Agile jest wszędzie. A jednak zwinna praca rzadko kiedy wykonywana jest w fizycznym środowisku, które tę zwinność wspiera na serio.

Oto 3 sposoby, jak przełożyć filozofię Agile na projekt wnętrz i dzięki temu wzmocnić efektywność zespołów!

1. AGILE, czyli zwinność

Wnętrza też mogą być zwinne. Szybko i łatwo zmieniające układ stanowisk pracy. Dopasowane do zadań, którym w danej chwili mają służyć. Warsztaty kreatywne, wideokonferencja z klientem, praca w skupieniu. Układ przestrzenny jedne działania może wspierać, a inne utrudniać.

Biuro składające się z pomieszczeń o różnych funkcjach, to podstawa. W zależności od zadań można zmienić pomieszczenie na najbardziej adekwatne. Ale często zespoły potrzebują zmiany nie miejsca, ale w miejscu, w którym pracują. Potrzebują elastyczności. Wreszcie bywa i tak, że zmiany w projektach generują potrzebę zmian w zespołach.

Za jednymi i drugimi powinna iść szybka i bezbolesna zmiana przestrzeni pracy. Dodatkowe biurko, mniej szaf na przechowywanie, jedno więcej przepierzenie… Coś dodać, coś zabrać. Kółka, lekkość, wielofunkcyjność i jeszcze kilka innych cech mebli, czyni wnętrza bardziej zwinnymi. A zwinność zwiększa efektywność zespołów!

2. TEAM, czyli interakcje

Efektywne zespoły to takie, które są w interakcji. Naprawdę pracują razem, bo cały czas się komunikują. Nie, nie zawsze rozmawiają, ale praca ich członków jest ze sobą połączona. Rozmową, zadaniem, backlogiem, retrospektywą, czy kawą. Cały czas są w kontakcie.

Łączność zespołu. Wnętrza mogą ją wspierać, lub utrudniać. By wspierały, powinny się dopasowywać. Przy wspólnym zadaniu lepiej pracować blisko siebie. Przy generowaniu pomysłów potrzebna jest przestrzeń i dużo dużego miejsca do ich wizualizacji. Idąc po kawę nie powinniśmy się mijać, ale stawać przed okazją do spoczynku np. na miękkiej kanapie i do rozmowy – najlepiej nie o pracy… 

Przestrzeń ma moc budowania zespół! Kiedy? Gdy na różne sposoby zachęca do interakcji: meblem biurowym, ciągiem komunikacyjnym, kanapą w wykuszu, ścianą, po której można pisać. Jesteśmy ludźmi, więc potrzebujemy normalnych relacji z innymi ludźmi i z samymi sobą. Potrzebujemy relacji w tym co nie jest sensu stricto pracą, żeby lepiej zająć się tym co jest pracą per se.

3. WORK, czyli skupienie

Praca to skupienie. Skupienie na zadaniu. Czasem skupiamy się jako zespół, a śmiechy i muzyka to skupienie wzmacniają. Bardzo często potrzebujemy skupić się jako jednostki, ale brakuje przestrzeni wspierającej pracę głęboką. Dlaczego wiele biur nie wspiera tej niezwykle efektywnej formy pracy?

Wiem, o czym mówię. Teraz piszę to słowa mając przed sobą ścianę, która jest oknem, a za nim jest przestrzeń. Jestem sam wśród ścian zielonych od (naturalnych i namalowanych) liści. Pracuję głęboko, bo mam prywatność: wizualną i akustyczną.

Wcześniej od kilku dni próbowałem skończyć ten tekst. Nie mogłem, więc przepisałem notatki i zacząłem do początku – w innym miejscu. To miejsce (z widokiem, ciszą, skupieniem) i kilkadziesiąt minut wystarczyło. Dobrze zaprojektowane biuro daje moc. Tekst skończony. Mam nadzieję, że dobrze się go czytało.