Office Plus

CZŁOWIEK JEST NAJWAŻNIEJSZY

„Umożliwienie pracownikom spotykania się w pracy i po prostu rozmawiania przekłada się na ich kreatywność i pomysłowość” Steve Jobs.

Na rozwój firmy wpływa niewątpliwie efektywność i pomysłowość jej pracowników. W tym celu ewoluują metody pracy. Zmienia się również sposób projektowania przestrzeni biurowej, która ma za zadanie wspierać nowe sposoby organizacji pracy, zwiększać wydajność, kreatywność i komunikację między ludźmi. Co to oznacza w praktyce?

Odpowiedzią na zachodzące zmiany w środowisku pracy jest koncepcja Activity Based Working, w centrum której znajduje się człowiek i jego potrzeby. Zgodnie z jej założeniami to pracownicy najlepiej wiedzą czego potrzebują, a pracodawca zapewnia im powierzchnię w pełni dostosowaną do aktywności.

W jaki zatem sposób zaprojektować przestrzeń pracy, w której na podium założeń staje człowiek?  Dobry projekt wnętrz biurowych nie tylko sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizacji i jej zdolności do osiągania założonych celów, lecz jest także miejscem, w którym przebywa się z przyjemnością i które tworzy atmosferę wspólnego zaangażowania w działalność firmy.

Podział na strefy

Różne zadania mogą wymagać różnych przestrzeni oraz odpowiednich ludzi o różnych charakterach i kwalifikacjach. Ważne jest zadanie a nie miejsce jego realizacji. Każdy z nas pracuje inaczej, potrzebuje innych warunków, żeby efektywnie zrealizować zlecone zadania, dlatego w aranżacji przestrzeni ważne jest stworzenie wolności wyboru miejsca pracy.  W przestrzeniach biurowych podzielonych na strefy dedykowane różnym aktywnością: od tradycyjnych stanowisk pracy indywidualnej, poprzez miejsca przeznaczone do pracy zespołowej  aż do odpowiednio zaaranżowanego open space, każdy znajdzie miejsce dla siebie. Możliwość decydowania o formach pracy zwiększa satysfakcję pracowników, sprzyja ich kreatywności i zaangażowaniu.

W systemie podziału na strefy zawiera się również idea Work & Play związana z tworzeniem w przestrzeni pracy miejsc i obiektów służących odprężeniu i relaksowi, a także wzmacnianiu więzi między członkami zespołu. W zależności od potrzeb mogą to być: wyciszona strefa relaksu, sprzyjająca wspólnym posiłkom kuchnia czy przytulna firmowa kafejka, gdzie pracownik może odpocząć, zintegrować się ze współpracownikami i wymienić doświadczeniami. Buduje to poczucie przynależności do zespołu, co jest nieodzownym elementem satysfakcjonującej pracy i zadowolenia z firmy.

W biurze jak w domu

Spędzamy w pracy więcej czasu niż w domu, dlatego nic dziwnego, ze to człowiek stanął w centrum zainteresowań najnowszych trendów projektowania wnętrz. W biurach przyszłości zaciera się granica pomiędzy miejscem pracy, a domem. Podział przestrzeni, dobór mebli, tkanin i kolorów ma pomóc w stworzeniu miejsca, w których będziemy czuć się po prostu dobrze, jak u siebie. W biurach królują miękkie sofy, kolorowe dywany, regały z książkami, piękne obrazy na ścianach i inne elementy domowego wystroju. Umiejętne żonglowanie kolorami pozwala na pewnego rodzaju sterowanie aktywnością: w miejscach pracy zespołowej i twórczej dominuje zazwyczaj intensywna kolorystyka, która pobudza kreatywność, natomiast w strefie relaksu, w przestrzeniach do pracy głębokiej przeważają ciepłe i stonowane kolory, które wyciszają i pomagają w skupieniu. Charakter marki odzwierciedlają grafiki na ścianach, których często pomysłodawcami są sami pracownicy. Możliwość decydowania o aranżacji wnętrza i funkcji jakie ma spełniać daje ludziom poczucie przynależności i integracji z firmą, co przekłada się na ich zaangażowanie i zadowolenie z pracy.

Naturalne projektowanie

Zamknięci w biurowych przestrzeniach tracimy bezpośredni kontakt z przyrodą, a to z kolei odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Projektowanie w zgodzie z naturą  jest więc koniecznością prowadzącą do osiągnięcia satysfakcji i dobrego stanu psychicznego, nawet w nowoczesnym środowisku biurowym.

Idealne biuro rozkwita żywymi kwiatami i ścianami pełnymi liści i mchu. Zapach lasu rozprzestrzenia się po wnętrzach, a naturalne światło wpada przez ogromne okna. Gdy z różnych przyczyn żywe rośliny nie mogą stanowić elementu aranżacji wnętrz, wykorzystywane są materiały, tekstury, kształty i wzory naśladujące przyrodę. Nic tak bardzo nie wpływa na motywację, ekscytację i regenerację pracowników jak bliskość natury właśnie.

Zdrowe biuro

Ergonomia już w swojej definicji ma na celu humanizowanie pracy, czyli dostosowanie warunków pracy do indywidualnych potrzeb człowieka. Ergonomia stanowiska pracy to coś więcej niż odpowiednio dobrany fotel czy biurko, to przede wszystkim dobre samopoczucie pracownika – zarówno pod względem fizycznym, psychicznym i społecznym. Odpowiednio dobierając meble biurowe, oświetlenie, kolorystykę czy elementy akustyczne tworzymy wnętrze, które uwzględnia potrzeby każdego z nas. Komfort pracy ma niebagatelne znaczenie, dlatego warto zadbać o kilka aspektów:

Przestrzeń osobista. Aby zapewnić komfort fizyczny i psychiczny, pracownik musi mieć dla siebie odpowiednią ilość miejsca.

Ruch to zdrowie. Odpowiednio dobrany ergonomiczny fotel biurowy i biurko typu sit&stand nie ograniczają potrzeby ruchu, a podział na strefy daje możliwość zmiany miejsca wykonywania pracy, a tym samym pozycji ciała.

Oświetlenie ma znaczenie. Jedną z najważniejszych wytycznych jest dostęp do naturalnego światła, jednak dobór odpowiedniego oświetlenia też ma znaczenie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na zmianę natężenia i barwy światła w pomieszczeniu w zależności od pory dnia, a nawet wieku pracujących w nim ludzi.

Ciiisza. Wykorzystując różnego rodzaju rozwiązania: ścianki działowe, panele nabiurkowe, systemy ścienne, a nawet zielone ściany można zaprojektować elastyczne środowisko zawierającego różne rodzaje przestrzenie optymalizujące komfort akustyczny biur.

Bo człowiek jest najważniejszy

Ze zmianą wyglądu biur musi iść zmiana w podejściu do zarządzania: firmą, projektami i zespołami pracowników. Sztywne procedury i nadmierna kontrola skutecznie zniechęca pracowników do nowatorskiego sposobu myślenia.  Działalność organizacji, które osiągają obecnie największe sukcesy, oparta jest na zaufaniu, zapewniającym autonomię, swobodę i elastyczność pracownikom. Świadomi pracodawcy wiedzą, że największą wartością każdej organizacji są ludzie. Należy zrozumieć kim są, poznać ich oczekiwania i potencjał, stworzyć warunki do osiągania szczytów możliwości. Aranżacja wnętrza w miejscu pracy jest ważnym narzędziem umożliwiającym osiągnięcie tego celu.