Office Plus

CZY WIZUALIZACJA KŁAMIE?

Coraz częściej aranżację wnętrz poprzedza wizualizacja biura, która pokazuje planowany efekt końcowy. Choć coraz lepsza jakość renderów cieszy oko, to można spotkać się z opinią, że naźdmiernie udoskonalają one rzeczywistość, czy mówiąc dobitniej – kłamią! Czy tak jest naprawdę?

Co można osiągnąć za pomocą wizualizacji biura?

Dobrze jest zobaczyć, jak będzie wyglądała recepcja czy sala konferencyjna, zanim faktycznie powstanie. Dzięki wizualizacji możemy stworzyć grafikę pokazującą projektowane wnętrze, która do złudzenia przypomina zdjęcie gotowej realizacji. Wizualizacja biura umożliwia wprowadzenie dowolnych zmian jeszcze przed podjęciem ostatecznych decyzji, dzięki czemu z łatwością można uniknąć błędów już na etapie projektowania, a tym samym stworzyć eleganckie i nowoczesne biura. W branży wnętrzarskiej wizualizacja jest kapitalnym narzędziem. Niestety, praktyki powszechne kilka lat temu wprowadziły sporą podejrzliwość i część osób uważa, że każda wizualizacja wprowadza nas w błąd…

Trudności związane z wizualizacją

Wizualizacja biura pokazuje wnętrza w sposób atrakcyjny. Jest jednak jasne, że musi być to adekwatne do faktycznych możliwości aranżacji przestrzeni. Można wymienić kilka najczęstszych trudności z wizualizacjami:

  • Ważne jest, by wizualizacja biura pokazywała dokładnie te same produkty, które mają być docelowo umieszczone we wnętrzu. Chodzi tu nie tylko meble biurowe i ich bryły, ale też grafiki na ścianach, czy rozmieszczenie zieleni.
  • Częstym błędem jest „ulepszanie” na wizualizacji otoczenia aranżowanego wnętrza. Chodzi tu o pokazywanie np. lasu lub panoramy miasta za oknem, gdy faktycznie jest tam ściana okien innego biurowca. Wszak wyposażenie meblowe dostarczone do biura musi się doskonale komponować nie tylko z samym biurem, ale też z jego otoczeniem.
  • Innym ograniczeniem jest wierność barw. Kolory pokazane na wizualizacji, a nieodpowiadające efektowi prac, mogą być niemiłym zaskoczeniem dla strony zlecającej zamówienie.

Wymienionych ograniczeń da się oczywiście uniknąć. Najłatwiej będzie to zrobić, korzystając z usług doświadczonych firm, ale jednocześnie postawić na dokładne omówienie wizualizacji i komunikowanie swoich oczekiwań osobie, która ją przygotowuje.

Zatem wizualizacja biura, czy inaczej mówiąc rendery, teoretycznie może odbiegać od planowanej rzeczywistości, bo wierność ostatecznemu wyglądowi zależy od możliwości oprogramowania i jakości wykonanej pracy. Najlepszą rekomendacją dla firmy jest takie przeprowadzenie prac, żeby odróżnienie wizualizacji od zdjęcia wymagało od nas chwili zastanowienia.

Kiedy wizualizacja biura bywa pomocna?

Brak wyobraźni przestrzennej to problem, który dotyka wielu z nas. Trudności związane z efektywnym zagospodarowaniem przestrzeni są przeszkodą w aranżacji każdego wnętrza, a zasady projektowania biura w pigułce chociaż pomocne, czasem mogą nie wystarczyć. Wizualizacja biura może być szczególnym ułatwieniem właśnie wtedy, kiedy w głowie pojawia się zamysł i koncepcja, ale trudno wyobrazić sobie, czy wszystkie elementy stworzą razem spójną całość. Wizualizacja to także narzędzie wykorzystywane przez firmy, które zawodowo projektują biura. Trudno wytłumaczyć za pomocą słów, jak będzie wyglądała nowa przestrzeń i nie każdy klient potrafi wyobrazić sobie końcowy efekt na podstawie projektu. Wizualizacja pokazuje, jak będzie wyglądało wnętrze po wprowadzeniu zmian, a jednocześnie daje szansę na wprowadzenie niezbędnych poprawek, zanim dojdzie do realizacji projektu. Projektowanie biura w pigułce

Przykładem wizualizacji wiernych późniejszemu wykonaniu jest loża VIP na gdańskiej Ergo Arenie, którą niedawno ukończyliśmy. Zanim zamieścimy kompletny opis tej realizacji, polecamy galerię zdjęć i wizualizacji aranżowanego wnętrza.