Muzyka do pracy. Jaka muzyka sprzyja kreatywnemu myśleniu?

Muzyka do pracy — pomaga czy przeszkadza?
Muzyka może poprawić nastrój, ale może też mieć wpływ na jego ukierunkowanie. Długotrwałe narażenie się na głośne, nieprzyjemne dźwięki może rozdrażniać, dekoncentrować i z pewnością nie sprzyjać pracy umysłowej. Z drugiej strony odpowiednio dopasowana muzyka pomaga inicjować produkcję dopaminy. Włączona w odpowiednim czasie może ukoić nerwy, pobudzić mózg do pracy i dodać energii na resztę dnia. Muzyka pobudzająca do pracy jest często stosowana w miejscach, w których pracuje się fizycznie, ale nie tylko! Nawet lekarze przeprowadzający poważne operacje często wykonują je przy dźwiękach odprężającej, ulubionej muzyki. Jednak muzyka przy pracy nie zawsze jest mile widziana i nie zależy to jedynie od indywidualnych upodobań pracowników.
Muzyka do pracy umysłowej, a szczególnie podczas uczenia się i przyswajania wiedzy nie jest mile widziana przez Twój mózg. Dotyczy to w szczególności procesu uczenia się i zapamiętywania. W takiej sytuacji wszelkie dodatkowe dźwięki mogą pogarszać jakość przyswajania nowej wiedzy. Podsumowując – muzyka przy pracy – TAK! Muzyka przy szkoleniach i przy nauce – NIE!
Muzyka do pracy — pobudzająca czy relaksująca?
Muzyka relaksacyjna do pracy przy komputerze może być dopasowana do Twoich indywidualnych upodobań muzycznych. Jednak jeśli jesteś fanem mocnego techno lub heavy metalu, po kilku godzinach pracy z tego rodzaju gatunkiem w słuchawkach, możesz czuć większe zmęczenie. Wykazano, że kilka rodzajów muzyki szczególnie sprzyja wykonywania obowiązków służbowych. Najlepsza muzyka przy pracy biurowej, która wymaga skupienia, to np.:
-
Muzyka klasyczna
-
Muzyka filmowa i muzyka z gier komputerowych
-
Dźwięki natury
Z kolei, jeśli pracujesz fizycznie, energii do dalszego działania może dodać Ci energiczna muzyka z radia, lub składanka Twojego ulubionego zespołu. Ważne by była rytmiczna i energetyczna.
Najlepsza muzyka do pracy
Muzyka do pracy biurowej nie powinna być również zbyt głośna. Niezależnie od tego, czy wybierzesz podkład dźwiękowy z ulubionego filmu, czy postawisz na „efekt Mozarta” słuchając muzyki klasycznej – nie pozwól, by była uciążliwa dla Twoich uszu (i otoczenia). Staraj się, by stanowiła tylko delikatne tło i nie rozpraszała uwagi. Powinna być na tyle cicha, by móc spokojnie przeprowadzić przy niej rozmowę telefoniczną lub porozmawiać z innymi osobami w biura, bez konieczności przyciszania dźwięków. Muzyka motywacyjna do pracy pomoże Ci pracować produktywniej, walczyć z popołudniowym zmęczeniem i motywować do działania. Co więcej, odpowiednio dopasowana muzyka do pracy pomoże Ci również lepiej się skupić i poradzić sobie ze stresem.
Muzyka do pracy przy komputerze
Muzyka relaksacyjna do pracy w biurze jest również coraz częściej wykorzystywana przez świadomych jej znaczenia pracodawców. Współczesna aranżacja biura przewiduje nawet montaż strategicznie rozlokowanych na przestrzeni biurowej głośników, z których płynie lekka, delikatna muzyka, która ma wpływ na koncentracje i produktywność w pracy.
Jak widzisz słuchanie muzyki w pracy może być nie tylko przyjemne, ale i wpłynąć bezpośrednio na Twoje samopoczucie i produktywność. Nie od dziś wiadomo, że siła muzyki na psychikę człowieka jest naprawdę duża. To właśnie dlatego marketingowcy we współpracy z psychologami decydują o emisji muzyki w lokalach usługowych, która ma motywować klientów do zakupów. Podobnie jest zresztą z zapachami. Sprawdź, jaka muzyka relaksacyjna do pracy w biurze sprawdzi się w Twoim przypadku!
Przeczytaj również:
4 czynniki poprawiające jakość pracy w biurze
Eleganckie i nowoczesne biuro w zasięgu możliwości
Kolory w przestrzeni biurowej - co jest ważne, a czego unikać?