Aranżacja spójnego biura w odcieniach szarości

Jednym z najbardziej spójnych projektów, przy którym mieliśmy okazję ostatnio pracować, była aranżacja spójnego biura w odcieniach szarości, czyli wyposażenie nowej siedziby firmy z branży medycznej. Nasze zadanie w tym projekcie polegało na dostarczeniu mebli oraz zaprojektowanie niektórych elementów – w taki sposób, by całość była bardzo spójna wizualnie i funkcjonalnie.

Ta realizacja jest modelowym przykładem dobrej współpraca profesjonalnego architekta z firmą, która doskonale zna się na rozwiązaniach meblarskich (zarówno w zakresie dopasowania ich do koncepcji projektanta, jak i znajomości różnych materiałów), może zaowocować powstaniem wygodnego, funkcjonalnego i bardzo spójnego wizualnie biura, którego wygląd w ostatecznym rozrachunku przerośnie nawet oczekiwania klienta. Tak było właśnie tym razem.

 

KOMPLIKACJE

Efekt, według inwestora, był bardziej niż zadowalający i to mimo pojawiających się w trakcie realizacji problemów. Jednym z największych była konieczność uwzględnienia w projekcie słupów, które są obecne w różnych miejscach biura, a które w żadnym wypadku nie mogły zostać usunięte. Wymuszało to na nas takie zaaranżowanie przestrzeni oraz dostarczenie mebli w takich wymiarach, by wszystko współgrało z elementami konstrukcyjnymi. W związku z tym część mebli (np. biurka czy lady recepcyjne) musiały zostać stworzone w niestandardowych rozmiarach, na specjalne zamówienie. Przygotowanie produktów z poza katalogu było konieczne też ze względu na kolorystykę. Aranżacja spójnego biura w odcieniach szarości, wymaga nie tylko dobrych pomysłów projektanta, ale również doskonałej znajomości produktów.

SPÓJNOŚĆ

Spójność biura wyraża się nie tylko w jego kolorystyce. Żeby wszystkie elementy się ze sobą komponowały warto połączyć je wieloma wspólnymi motywami. Ciekawym, choć wcale nieoczywistym detalem w dzisiejszych trendach aranżacyjnych, jest stosowanie dla poszczególnych części biura nazw wymyślonych na bazie jednego motywu. W tym wypadku zastosowano geograficzne nazwy z Włoch (również w poszczególnych salach znajdowały się zdjęcia z miejsc, które były inspiracją do danej nazwy). Również inne elementy graficzne, w tym plansze informacjami o historii i etosie firmy, znajdujące się na ścianach wielu pomieszczeń, wskazują na bardzo przemyślany i konsekwentny pomysł urządzenia przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że całe biuro jest nudne – wszystkie szare pomieszczenia zostały w bardzo inteligentny sposób przełamane odcieniami zieleni – głównie w postaci krzeseł w takim kolorze.

 

NATURALNE MATERIAŁY

Bardzo ciekawy trendem we współczesnym projektowaniu biur jest implementacja we wnętrzach materiałów, które spotykamy głównie w plenerze. Również w przypadku tego projektu zastosowano materiały naturalne, spośród których najciekawszy jest kamień użyty na ścianie recepcji. Ciemno grafitowa ściana doskonale komponuje się z stojącymi obok fotelami, ladą recepcyjną i oczywiście wykładziną. Ponad to niezwykle przyciągająca jest jego faktura. Zastosowanie takiego elementu nadaje wnętrzu biurowemu ekskluzywnego i unikalnego charakteru.

Aranżacja spójnego biura w odcieniach szarości nie jest łatwym zadaniem. Wymaga kreatywności architekta, wiedzy produktowej firmy wyposażającej biuro i przede wszystkim otwartości inwestora na realizacje wszystkich elementów zgodnie z projektem. W tym wypadku wszystkie te elementy zostały spełnione, czego dowodem jest poniższa galeria zdjęć!