Kompleksowe wyposażenie biura firmy z branży finansowej

Jedną z ciekawszych realizacji 2015 roku było kompleksowe wyposażenie biura międzynarodowej firmy z branży finansowej. Siedziba firmy mieści się w bardzo malowniczej okolicy, nieopodal Wisły, w sąsiedztwie Centrum Olimpijskiego „PKOl” i ambicją zarówno Klienta jak i architekta było nawiązanie do tej lokalizacji poprzez wysoką jakość wyposażenia, spełniającą najlepsze, europejskie standardy.

 

PRZYGOTOWANIA

Pierwsze rozmowy w sprawie tej realizacji sięgają początku 2014 roku, kiedy to główny architekt projektu poprosił nas o przedstawienie oferty na kompleksowe wyposażenie biura jednego z jego klientów. Wówczas jeszcze nie wiedzieliśmy o kogo chodzi, gdyż obowiązywała go klauzula poufności. Cały proces decyzyjny trwał stosunkowo długo, bo ostateczna decyzja o wyborze naszej firmy jako głównego wykonawcy zapadła dopiero w grudniu. W międzyczasie stawaliśmy w szranki z dwoma innymi dostawcami, których koncepcje aranżacyjne również zostały przekazane klientowi. Było to dla nas nie lada wyzwanie, gdyż nasz Klient zwykł korzystać w swoich europejskich placówkach z rozwiązań sprawdzonych, znanych, zagranicznych aranżerów i początkowo istniały pewne wątpliwości czy nasza oferta zostanie potraktowana z należytą uwagą. Okazało się jednak, że nasze pomysły nie tylko nie odbiegały jakościowo i funkcjonalnie od propozycji konkurencji, ale wręcz ją przewyższały, a na dodatek zostały skalkulowane tak, że były też bardzo atrakcyjne cenowo. Ostatecznie podpisaliśmy umowę w grudniu 2014 roku, a sam montaż rozpoczął się miesiąc później.

WYZWANIA

Od samego początku zlecenie to okazało się dużym wyzwaniem. Po pierwsze moment podpisania umowy przypadł na czas świąteczny, kiedy miały miejsce przerwy produkcyjne. Mimo wszystko wyraziliśmy gotowość rozpoczęcia montażu jeszcze w grudniu – to klient zadecydował, że całość działań przeniesiemy na nieco spokojniejszy okres stycznia 2015 roku.

Drugim wyzwaniem okazał się czas i warunki, w jakich przyszło nam montować całe wyposażenie. W czasie prac biuro normalnie funkcjonowało, więc szefostwo zadecydowało o podzieleniu go na 4 strefy i w każdym dniu jedna z nich była wyłączana z użytku. I choć pracownicy otrzymali wytyczne przychodzenia do pracy na nieco późniejszą porę niż zwykle, okazywało się to trudne do wyegzekwowania, w związku z czym ciążyła na nas jeszcze większa presja czasowa. Ostatecznie jednak cały proces kompleksowego wyposażenia biura polskiego oddziału naszego Klienta udało się zamknąć w ekspresowym tempie 4 dni.

RECEPCJA

Całe biuro ma bardzo ciekawy układ – winda i hall znajdują się po jego środku, a wszystkie pomieszczenia są przechodnie, w związku z czym istnieje możliwość przejścia biura niejako „naokoło”. Po wejściu do recepcji widzimy dużą białą ladę obok, której znajdują się dostarczone przez nas charakterystyczne fotele oraz stolik kawowy. Mają one służyć klientom oczekującym na obsłużenie. W tym pomieszczeniu uwagę zwracają również wysokiej klasy fotele obrotowe dostarczone dla pracowników recepcji.

SALE KONFERENCYJNE

Po obu stronach recepcji znajdują się wejścia do zaaranżowanych przez nas sal konferencyjnych. Jedna z nich jest mniejsza, sześcioosobowa, przeznaczona bardziej do spotkań wewnętrznych. Druga z kolei ma możliwość podziału na pół, dzięki wysuwanej, mobilnej ścianie działowej. Fakt ten musieliśmy uwzględnić przy dostarczaniu stołów konferencyjnych – jak widać na zdjęciach można je swobodnie dostosowywać do aktualnych potrzeb. Oprócz tego konieczne było zastosowanie elastycznych kręgosłupów kablowych oraz media portów. W salach znajdują się krzesła, których kolorystyka jest spójna ze stanowiskami pracowniczymi, co było jednym z głównych wymagań Klienta.

 

OPEN SPACE

Dużą częścią tego przedsięwzięcia było wyposażenie 45 stanowisk pracy, zlokalizowanych w przestrzeni typu open space. Najważniejszym kryterium, poza zachowaniem spójności wizualnej i funkcjonalności, było zapewnienie możliwie najwyższego poziomu komfortu pracownikom. Dlatego też każde stanowisko jest przestronne, zewsząd pokryte tkaninami, a każde rozwiązanie aranżacyjne zostało zastosowane w konkretnym celu.

Biurka wykonane są na pełnych płozach – nogi połączone są ze sobą belką zarówno u dołu jak i góry, co powoduje efekt lekkiego, jakby „lewitującego” blatu. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej stabilnych i odpornych na obciążenia mechaniczne konstrukcji na rynku. Dodatkowo biurka zostały wyposażone w przesuwne blaty, dające swobodny dostęp do okablowania. Wzdłuż krótszych boków biurek pracownicy oddzielni są od siebie bardzo wygodnymi i cichymi kontenerami typu cargo – każdy z pracowników ma do swojego użytku jeden taki mebel, a oprócz tego może korzystać z mobilnych kontenerów pod biurkowych. W ramach zachowania spójności kolorystycznej panele oddzielając pracowników wzdłuż dłuższych boków biurka są tapicerowane czerwoną tkaniną, która może służyć jako osobista tablica na notatki. Również boki szafek cargo są tapicerowane – tym razem w odcieniach szarości. Tkaniny te były dostarczane na indywidualne zamówienie – pochodzą spoza podstawowej palety producenta. Ich użycie, poza względami estetycznymi, ma to też walor akustyczny – życzeniem Klienta było zapewnienie możliwie najlepszego wyciszenia biura. W tym celu również szafki zostały wyposażone w specjalne, ciche zawiasy, a szuflady w samodociąg z cichym domykiem.

SZAFY

Szafy aktowe w open space zostały na wyraźne życzenie Klienta wyposażone w zawiasy, otwierające się na szerokość 270 stopni, co gwarantuje łatwy dostęp do ich zawartości, a także proste otwieranie i zamykanie. Oprócz standardowych, płytowych szaf, wzdłuż korytarza umieszczone są specjalne, metalowe szafy o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa. Służą one do archiwizowania najważniejszych i poufnych dokumentów.


FOTELE OBROTOWE

Szczególne uznanie Klienta zyskały nasze fotele pracownicze, których konstrukcja jest wysoce ergonomiczna. To część wyposażenia, na której klient absolutnie nie oszczędzał – dbałość o wygodę pracowników była tutaj na pierwszym miejscu. Specjalne oparcie dopasowujące się do postawę użytkownika bez względu na pozycję w jakiej siedzi. Ponadto siedzisko wykonane zostało z profilowanej wylewnej pianki, która chroni uda przed przeciążeniem. Natomiast podłokietniki zostały stworzone w technologii 4D – regulowane są na wysokość, długość, szerokość i głębokość.


KUCHNIA

Jednym z najważniejszych pomieszczeń biura jest kuchnia, która spełnia dwie funkcje – miejsca, gdzie można przyrządzić i spożyć posiłki oraz pomieszczenia, w którym pracownicy spotykają się podczas przerwy. Z uwagi na brak typowego chillout roomu to właśnie tam większość osób robi sobie przerwę w pracy, to dlatego wyposażenie kuchni przypomina nieco zabudowę domową. Mowa tu szczególnie o tej części kuchni, która znajduje się blisko strefy open space, wyposażonej w stylowy stół oraz wygodne krzesła. Całego wyposażenia dopełnia wyróżniająca się na tle pozostałego oświetlenia lampa oraz fototapeta z motywem florystycznym. Drugą część kuchni stanowi pomieszczenie czysto użytkowe, w którym znajdują się typowa zabudowa kuchenna.


GABINETY

Wśród wyposażonych pomieszczeń były również gabinety członków zarządu. W porównaniu z resztą projektu mieliśmy tu do czynienia z dwoma zasadniczymi zmianami – koniecznością zamontowania większego L-kształtnego biurka oraz nieco zmienioną kolorystyką (fronty szafek i blenda w kolorze typu orzech)

 • Biurka typu bench 2 osobowe (17 szt.)
 • Biurka pojedyncze (2 szt.)
 • Dodatkowe blaty przedłużające biurka (4 szt.)
 • Biurka L- kształtowe (7 szt.)
 • Kontenery podbiurkowe z piórnikiem (47 szt.)
 • Kontenery CARGO wysokie (37 szt.)
 • Stoły konferencyjne (7 szt.)
 • Szafy aktowe (38 szt.)
 • Szafy garderobiane (5 szt.)
 • Regał aktowy (1 szt.)
 • Krzesła obrotowe (45 szt.)
 • Mediaporty indywidualnie konfigurowane (4 szt.)
 • Fotele do recepcji (2 szt.)
 • Inne: przegrody tapicerowane, osłony płytowe pod biurka, kanały kablowe poziome, elastyczne kręgosłupu kablowe

PODSUMOWANIE

Ostatecznie Klient był bardzo zadowolony z przebiegu prac oraz ich efektu. Otrzymaliśmy referencje, w których jest wzmianka o tym, że pracownicy z zagranicznych placówek, wyposażanych przez renomowane biura aranżacji wnętrz, byli pod wrażeniem jakości, funkcjonalności i spójności wizerunkowej mebli zamontowanych w tym oddziale. O zadowoleniu Klienta niech świadczy również fakt, że w niedługim czasie po zakończeniu prac zostaliśmy poproszeni o zamówienie dodatkowego wyposażenia (m.in. szafek, nadstawek oraz mebli do gabinetów kadry kierowniczej). Efekt końcowy realizacji można zobaczyć w poniższej galerii zdjęć, do czego gorąco zachęcamy.