Wyposażenie włocławskiej elektrowni dla PKN Orlen

Od kwietnia 2013 roku trwała budowa elektrowni gazowo-parowej we Włocławku. Tuż obok Włocławskich zakładów chemicznych powstała największa w Polsce i jedyna tego typu w Europie elektrociepłownia PKN Orlen. Budowa kompleksu była bardzo rozległym, strategicznym projektem, rozłożony na wiele etapów. My mieliśmy przyjemność uczestniczyć w jego ostatniej fazie – wyposażenie tej nowoczesnej inwestycji w meble biurowe powierzono Office Plus.

 

WYJĄTKOWA INWESTYCJA

Od początku naszej pracy mieliśmy poczucie, że bierzemy udział w bardzo ciekawym, unikalnym projekcie. Włocławska elektrociepłownia Orlenu jest największą i najnowocześniejszą w Europie tego typu inwestycją w Polsce, w skład której wchodzi 8 kotłów parowych oraz 6 turbozespołów wytwarzających energię elektryczną. Efektem ich pracy jest produkcja energii cieplnej oraz elektrycznej na potrzeby Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen i odbiorców zlokalizowanych na jego terenie. Oprócz tego jest jedynym źródłem ciepła dla sieci ciepłowniczej Płocka.
O wyjątkowości tego projektu może świadczyć chociażby fakt, że byliśmy zobligowani do wykonania bardzo szczegółowej, niestandardowej dokumentacji powykonawczej, zawierającej ponad 4 tysiące stron. Inwestor bardzo dbał o odpowiedni przebieg i dokumentację prac, podobnie jak o bezpieczeństwo na terenie obiektu – podczas montażu mogliśmy wejść w jego obręb tylko ze specjalnymi przepustkami. Nic dziwnego – w końcu projekt elektrociepłowni jest strategiczną inwestycją nie tylko dla Orlenu, ale i dla Włocławka.

ZAKRES PRAC

Z uwagi na szeroki zakres prac, czyli wyposażenie dwóch dużych budynków – elektronicznego oraz administracyjnego – oraz kilku mniejszych portierni, chęć wzięcia udziału w projekcie wyraziło wiele dużych firm konkurencyjnych. Nasz oferta okazała się jednak najbardziej atrakcyjna i to na wielu płaszczyznach – zarówno pod względem zaproponowanych rozwiązań (również projektowych), sugerowanych produktów (wysokiej jakości, dopasowanych do indywidualnych potrzeb), obsługi zlecenia (elastyczność, szybkość reakcji, doskonały kontakt), jak i atrakcyjnej ceny.
Wyposażenie tej nowoczesnej inwestycji było nie lada wyzwaniem, gdyż w trakcie prac projektowych musieliśmy zwrócić uwagę na szereg uwag zarówno inwestora, jak i głównego wykonawcy. Pewnym wyzwaniem było również istnienie filarów w niektórych pomieszczeniach – jednak w tym wypadku nasi projektanci bez większego problemu poradzili sobie z dobraniem odpowiednich modeli i wymiarów mebli.
Jednak największą trudnością w trakcie realizacji tego zlecenia był brak dostępności wszystkich pomieszczeń w odpowiednim czasie. Prace wykończeniowe nieco opóźniały się, w związku z czym aranżacja budynków również rozłożyła się w czasie – ostatecznie wyposażenie nowoczesnej inwestycji we Włocławku trwało niespełna cztery tygodnie.

NIESTANDARDOWE ROZWIĄZANIA

Na potrzeby tego zlecenia zastosowaliśmy kilka rozwiązań nieszablonowych lub takich, których standard był nieco wyższy niż zwykle.
Już na wejściu goście mogą spotkać się z interesującą aranżacją lady recepcyjnej – jest ona wykonana w barwach inwestora, posiada charakterystyczne podświetlenia, a co więcej wyposażona jest w panele szklane Lacobel – lakierowane od wewnątrz. Całość tworzy niezapomniane wrażenie.
Innym niestandardowym wyposażeniem, które mieliśmy przyjemność dostarczyć i zamontować, są regały na archiwa. To wysokie, korbowe szafy, montowane na specjalnej podkonstrukcji z prowadnicami – ich montaż wymagał szczególnej precyzji i doświadczenia.
Tym, co rzuca się również na pierwszy rzut oka, jest nietypowy kształt biurek pracowniczych. Posiadają one specjalne, półkoliste wycięcia, dzięki którym pracownik ma lepszy dostęp do wszystkich części biurka, może wygodniej rozłożyć laptopa, a jego poruszanie się w obrębie stanowiska jest po prostu wygodniejsze. Większość tego typu biurek posiada dodatkowo blendy i tapicerowane ścianki działowe (szczególnie w strefie open space, gdzie mamy do czynienia z łączonymi stanowiskami pracowniczymi). Oprócz tego każda osoba ma dostęp do własnego, mobilnego kontenera, składającego się z piórnika oraz trzech lub czterech szuflad.
Sale konferencyjne wyposażaliśmy w standardowe stoły z media portami lub specjalnymi otworami na kable oraz proste, wygodne krzesła. Na uwagę zasługuje jednak nieco podwyższony standard mebli w sali konferencyjnej, znajdującej się nieopodal biur zarządu – tam mamy do czynienia ze specjalnym stołem, składającym się z wielu elementów oraz wysokiej klasy krzesłami z chromowanym stelażem. Wyższy standard zauważymy również w gabinetach kadry kierowniczej – tam meble posiadają kolor ciemnego orzecha, a skórzane, ciemne siedziska przeplatane są w sposób designerski białymi szwami, co stwarza bardzo elegancki, estetyczny efekt.
Pewną niestandardową częścią tego zlecenia jest również dostarczenie przez nas wyposażenia sprzętu AGD do kuchni –tam, poza standardowymi, funkcjonalnymi i odpornymi na zabrudzenia meblami zamontowaliśmy takie sprzęty jak zmywarki, lodówki, czajniki czy ekspresy do kawy.

KOMPLEKSOWE WYPOSAŻENIE

Ta realizacja była dla nas nie lada wyzwaniem, ale również wielką przyjemnością. Możliwość kompleksowego wyposażenia tak dużej powierzchni i tak wielu pomieszczeń sprawiła, że mogliśmy zaproponować klientowi wiele ciekawych rozwiązań spójnych z jego oczekiwaniami, dzięki czemu wykazaliśmy naszą przewagę nad konkurencją.
Zakres tego projektu – od zamontowania metalowych szafek dla pracowników technicznych, poprzez dostarczenie mebli na stanowiska pracownicze i kierownicze, na aranżacji kuchni kończąc – oraz możliwość uczestniczenia w ta unikalnej inwestycji jak wielka elektrociepłownia wodna, był dla nas prawdziwą przyjemnością. Mamy nadzieję, że przyjdzie nam jeszcze w przyszłości dostarczać wyposażenia do tak nowoczesnych inwestycji.