Office Plus

SUKCES DOBRZE ZAPROJEKTOWANY

Dobrze zaprojektowane biuro to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim całego procesu projektowego, w którym komfort użytkowników przestrzeni jest najważniejszy. Pracownicy, którzy czują się komfortowo w swoim miejscu pracy są bardziej efektywni i produktywni. Od czego zatem zacząć? Jak zaprojektować biuro?

Na to pytanie i nie tylko odpowiada nasz architekt Dorota Kobylińska.

Dorota Kobylińska: Każdy proces projektowy to plan, bez którego nie ma szansy na stworzenie dobrego projektu. My rozpoczynamy od analizy istniejącego środowiska pracy, która pozwala zbadać potrzeby ludzi oraz organizacji.

Zatem czym jest wspomniane badanie środowiska pracy, jakie są najważniejsze kroki do stworzenia idealnego biura?


Dorota Kobylińska: Analiza środowiska pracy skupia się na wytypowaniu czynników negatywnie wpływających na pracowników oraz obniżających komfort i efektowność ich pracy. Do czynników tych zalicza się nieodpowiednio dobrane oświetlenie, hałas – złe wyciszenie poszczególnych stref biura oraz nie funkcjonalnie zaprojektowane przestrzenie wspólne takie jak pomieszczenia socjalne. Analiza dzięki zastosowaniu optymalnych rozwiązań pozwala wyeliminować problemy mogące pojawić się w przyszłości już na wczesnym etapie projektowania.


Jakie są najważniejsze kroki do stworzenia idealnego biura?

Dorota Kobylińska: Stworzenie idealnej przestrzeni biurowej, szytej na miarę potrzeb firmy to skomplikowany proces wymagający zaangażowania ze strony inwestora. Najważniejszymi krokami do stworzenia idealnej przestrzeni biurowej  są wnikliwa analiza obecnych i przyszłych potrzeb firmy i jej pracowników, uwzględnienie charakteru pracy oraz oszacowanie budżetu. Biuro to nie tylko budynek i jego wnętrza, ale przede wszystkim ludzie, którzy spędzają w nim większość dnia. Zatem analizując oczekiwania względem nowej przestrzeni warto uwzględnić opinię całego zespołu. Na bazie analizy w kolejnych etapach tworzymy układy funkcjonalne przestrzeni, ustalamy kolorystykę i dobieramy materiały wykończeniowe.

W efekcie w takiej przestrzeni każdy pracownik z łatwością znajduje swoje miejsce, a komunikacja przebiega sprawniej. Zwiększa to zadowolenie pracowników, docelowo natomiast poprawia wizerunek firmy wśród klientów.

Jak urządzić biuro, aby realizacja była sprawnie poprowadzona, a efekt sprzyjał pracy i był przyjazny dla użytkowników?

Dorota Kobylińska: Odpowiedzią jest kompleksowa realizacja przestrzeni pod klucz, która zakłada współpracę z jedną firmą projektowo-wykonawczą podczas całej realizacji. Firmy działające w  sektorze fit-out muszą wykazać się nie tylko świetnym projektowaniem i dobrą organizacją, ale przede wszystkim odpowiednim zapleczem ekspertów z różnych branż.

Taka współpraca na poziomie kompleksowej realizacji oraz bezpośredni kontakt klienta z jedną osobą – project managerem, który zarządza dedykowanym zespołem projektowym, zapewnia dostarczenie usługi najwyższej jakości – na czas i przy założonym budżecie.