Office Plus

KOLORY W PRZESTRZENI BIUROWEJ – CO JEST WAŻNE, A CZEGO UNIKAĆ?

Wybór kolorów do biura to wbrew pozorom nie tylko kwestia estetyczna. Kolor może wpływać na nastrój, pobudzać myślenie i przekładać się na wydajność pracy. Źle dobrane kolory z kolei powodować mogą senność, zmęczenie czy rozdrażnienie.

Projektowanie biur, które uwzględnia odpowiedni dobór barw wyposażenia i kolorów ścian jest ważne i służy stworzeniu przestrzeni, która będzie stymulować do pracy i podejmowania efektywnych działań. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakie kolory do biura będą najlepsze dla Twojej branży.

Jak kolory wpływają na efektywność i wydajność?

Choć upodobanie do niektórych barw to kwestia gustu, warto wiedzieć, że odpowiednie łączenie kolorów oddziaływać może pozytywnie (ale i negatywnie), szczególnie jeśli w danym pomieszczeniu przebywa się długo. Barwy pożądane w biurze to m.in.:

 • niebieski – wzbudza zaufanie i wiarę w profesjonalizm;
 • zielony – działa uspokajająco, pozwala na odpoczynek oczom zmęczonym pracą przed komputerem;
 • żółty – dodaje energii i kojarzy się ze słońcem (nie może być jednak zbyt intensywny, bo wtedy jest męczący dla oczu);
 • pomarańczowy – pastelowe odcienie dodają energii, zbyt jaskrawe – obniżają nastrój, dekoncentrują i wywołują uczucie niepokoju;
 • czerwony – czerwień wykorzystywana jako akcent kolorystyczny wpływa motywująco i pobudza do działania, należy jednak uważać przy wyborze tego koloru, bo w zbyt dużej ilości może powodować rozdrażnienie i agresję
 • szary – wycisza i uspokaja, to świetna baza do innych barw
 • brązowy – podobnie jak zielony, pozwala oczom na odpoczynek i uspokaja.

Skupieniu i wyciszeniu sprzyjają jasne pomieszczenia w barwach o niskim nasyceniu. Jednak czy takie wnętrze będzie odpowiednie dla biura w każdej branży i stanowiska? Jak wybrać kolor ścian i czy powinien być on inny dla pracowników kreatywnych, a inny dla pracowników działów administracyjnych czy finansowych?

Wybieramy kolor ścian

Kolory, którymi się otaczamy, mają znaczenie! I to zarówno kolor ścian, jak i dodatków. Jak wybrać kolory do biura? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Kolory ścian w biurze powinny być dopasowane do charakteru wykonywanych zadań. Czy to oznacza, że najlepiej jest wybrać neutralny biały i w tym kolorze pomalować całe biuro? Niekoniecznie. Całe wnętrze zaaranżowane monochromatycznie sprzyja monotonii i zamiast uspokajać – nuży. Podobnie z innymi barwami – najlepiej sprawdzają się połączenia barw, a nie jednolity kolor. Należy jednak pamiętać, żeby kolor ścian dopasować do:

 • funkcji pomieszczenia – inne zalecane są do kuchni, korytarza, pomieszczeń biurowych;
 • charakteru wykonywanej pracy – miejsce pracy twórczej, relaksu, spotkań z klientem;
 • wielkości pomieszczenia – kolory ciepłe zmniejszają optycznie, chłodne zwiększają przestrzeń;
 • oświetlenia.

Popularne połączenia barw

Jak wybrać kolory ścian do biura? Popularne połączenia barw to te zestawione ze sobą na zasadzie:

 • podobieństwa (np. kolory ziemi, granatowy i jasnoniebieski) – kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw;
 • kontrastu (biel i czerń);
 • dopełnienia (żółty i granatowy) – kolory przeciwległe na kole barw.

Mocne kolory warto neutralizować, a spokojne ożywić. Limonkowy zielony świetnie wygląda z szarym, granatowy z żółtym, a czerwony z beżem. Wybierając kolory do biura warto postawić na wnętrza stonowane, przełamane akcentem kolorystycznym jednolitym dla wszystkich elementów – np. czerwone segregatory i doniczki. Lepiej unikać zestawień mocnych barw z dopełniających ze sobą – ostra czerwień i jaskrawa zieleń wprowadzać będą chaos i niepokój.

Zaufaj profesjonalistom!

Kolory, które zostaną zastosowane w biurze mają ogromne znaczenie – przekładają się bowiem pośrednio na nastrój i efektywność pracowników. Ich dobór nie jest prosty, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Firma Office Plus oferuje nie tylko projektowanie wnętrz biurowych, ale i kompleksową usługę fit out, która polega na całkowitym dostosowaniu przestrzeni biurowej do charakteru firmy, a także indywidualnych potrzeb pracowników. Zakres tych działań obejmuje projekt i realizację biura z uwzględnieniem ważnej roli, którą odgrywają kolory, a także wyposażenie lokalu w funkcjonalne meble biurowe.