Office Plus

Strefa relaksu w biurze – jak ją zaaranżować?

Planujesz zmiany w miejscu pracy i zastanawiasz się, czy strefa relaksu w biurze to dobry pomysł? Szukasz inspiracji, w jaki sposób ją zaprojektować, aby spełniała swoje zadanie? Aranżacja wnętrz to dziedzina, która wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również na jego funkcjonalność. Coraz większe zainteresowanie budzi projektowanie biur, gdyż są to w końcu miejsca, w których spędzamy dużą część naszego życia. Powinny być nie tylko reprezentacyjne, ale również sprzyjać naszej kreatywności, skupieniu, tworzyć bezpieczne miejsce, do którego przychodzi się z chęcią i zapałem. Nie bez powodu też, co jakiś czas pojawia się pytanie, czy ergonomia pracy w biurze ma naprawdę tak duże znaczenie dla wydajności.

Jeśli zastanawiasz się jak zaprojektować nowoczesne i funkcjonalne biuro, które pomoże godnie reprezentować firmę, ale również będzie sprzyjać poprawie wyników i zachęci osoby u Ciebie zatrudnione do współpracy, to jesteś w dobrym miejscu. Podpowiemy jak zaaranżować strefę relaksu w biurze i co powinno się w niej znajdować, aby korzystanie wpłynąć na morale pracowników, a także ich wydajność.

Strefa wypoczynku w firmie – dlaczego ma takie znaczenie?

Strefa relaksu w pracy, czy jak mówią niektórzy strefa chilloutu w biurze, to nie tylko ciekawy trend branży wnętrzarskiej, ale również ważny aspekt wpływający na działanie firmy. Nikomu nie trzeba chyba mówić, czym jest wypalenie zawodowe, które może dotknąć tak naprawdę każdego. Wiąże się ono ze znacznym spadkiem wydajności pracownika, nagłym wzrostem dni nieobecności, urlopów chorobowych, które są efektem nadmiernego stresu. Przepracowanie wpływa niekorzystanie na naszą efektywność, pojawiają się błędy i pomyłki, które przeoczone mogą wpłynąć na zyski firmy. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem jest właśnie wydzielenie strefy relaksu w biurze. To inaczej długoterminowa inwestycja, która wpłynie nie tylko na sam wizerunek przedsiębiorstwa, ale również na jego wyniki finansowe.

 

Jakie zalety ma strefa relaksu w firmie?

Badania wydajności pracowników prowadzone przez różnych specjalistów z wielu dziedzin, mają jeden wspólny mianownik. Specjaliści od lat powtarzają, że przerwa w pracy potrzebna jest, aby realnie zredukować poczucie stresu. Jest to efektywne zarządzanie energią w czasie, gdy wystarczy dać odpocząć ciału i oczom, aby móc pracować efektywniej i wydajniej. Przerwa dające widoczne efekty, w zależności od stanowiska, powinna trwać od 30 sekund do 10 minut. Zmiana pozycji ciała, wyprostowanie nóg, spacer, konieczne są też dla zdrowia pracownika. Poza tym strefa relaksu w biurze:

  • sprzyja integracji pracowników, co przekłada się na lepszą współpracę,
  • poprawia komunikację między ludźmi,
  • pozwala wyciszyć emocje, co konieczne jest szczególnie podczas wykonywania niezwykle odpowiedzialnej pracy,
  • stymuluje kreatywność,
  • rozładowuje napięcia,
  • pomaga zbudować zgrany zespół pracowników.

Jest to sposób, jak na chwilę dać odpocząć umysłowi od obowiązków oraz nawiązać lepsze relacje i poznać osoby z innych działów, których na co dzień nie widzimy.

Jak zaaranżować strefę relaksu w biurze?

Idealnym rozwiązaniem byłoby wydzielenie tzw. chillout room’u, czyli osobnego pokoju, w którym pracownicy mogliby odpocząć. Jednak w przypadku mniejszych firm, które nie dysponują dużym metrażem, wystarczy wydzielenie kącika, strefy chillout’u, gdzie na kilka minut można będzie zapomnieć o pracy. Takie miejsce można oddzielić od reszty przepierzeniem lub ściankami działowymi, aby stworzyć wyraźną granicę między miejscem, gdzie pracujemy i tym, gdzie się relaksujemy. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych projektantów, którzy zaproponują urządzenie biura dla każdego rodzaju firmy niezależnie od branży, w której działa czy powierzchni, jaką zajmuje.

Warto pamiętać, aby uwzględnić potrzeby osób, które odpoczywają poprzez aktywność, jak i tych, którzy wolą w ciszy wypić kawę na kanapie. Najlepiej byłoby zapytać pracowników, co pomogłoby im zrelaksować się podczas krótkich przerw w pracy. Dobrze jest również dobrze przeanalizować motyw przewodni takiej strefy. Aktualnie modne są elementy zabawy (podwieszane huśtawki, bujane fotele, gry planszowe), tworzenie domowej atmosfery oraz nawiązanie do natury tzw. biophilic design, gdzie na przykład duża ilość zielonych rośliny pomaga odpocząć oczom i poczuć się jak na łonie natury.

Styl strefy relaksu należy dopasować do charakteru i wystroju firmy. Jednak są pewne elementy, o których nie wolno zapominać są to przede wszystkim:

  • miejsce do siedzenia – wygodne kanapy, fotele, worki sako, a nawet łóżka,
  • miejsce do swobodnej rozmowy – stoliki, stół do wspólnego spożywania śniadań,
  • delikatna muzyka – wystarczą głośniki o dobrej mocy,
  • stonowane kolory,
  • dla aktywnych: stoły do piłkarzyków, ping-ponga, tablica do darta,
  • dla lubiących wyciszenie: akwarium lub fontanna.

Środowisko biurowe zmieniło się w ciągu ostatnich lat, warto uczynić z tego miejsca sprzyjającą kreatywności i wydajności przestrzeń.

Zobacz więcej:

Projektowanie biur w pigułce

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Czytaj więcej »