Office Plus

JAK ZAPROJEKTOWAĆ NOWOCZESNE I FUNKCJONALNE BIURO?

Funkcjonalne biura to zagadnienie, które w ostatnich latach zyskało ogromną popularność wśród pracodawców. Liczne badania dowodzą, że dobrze zorganizowane miejsce pracy ma korzystny wpływ na zdrowie, samopoczucie i wydajność pracowników. To dlatego nowoczesne biura posiadają strefy pracy cichej, pokoje wypoczynku i wiele innych innowacji, o których dowiesz się z naszego artykułu.

Funkcjonalne biuro, co to takiego?

Współczesne biura znacząco różnią się od miejsc pracy, które znamy z opowieści rodziców. Nowoczesna przestrzeń biurowa nie jest traktowana jedynie jako miejsce wykonywania obowiązków zawodowych – w funkcjonalnym biurze spotykamy się z kontrahentami, pracujemy zespołowo, urządzamy burze mózgów i spotkania integracyjne. W związku z tym efektywne biuro musi spełniać różne funkcje, ułatwiać komunikację i zwiększać kreatywność zespołów. 

7 najważniejszych cech każdego nowoczesnego i funkcjonalnego biura

Szukasz praktycznych porad, jak urządzić funkcjonalne biuro? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając Ci 7 najważniejszych cech funkcjonalnej przestrzeni biurowej.

1. Akustyka

Na pewno zgodzisz się ze stwierdzeniem, że przestrzeń biurowa nie należy do cichych miejsc. Pracownicy prowadzą długie rozmowy z klientami i kontrahentami, dlatego nowoczesne biuro musi posiadać doskonałą akustykę. Projektując efektywne biuro, koniecznie zadbaj o takie elementy, jak:

 • sale spotkań,
 • pokoje pracy cichej,
 • panele akustyczne,
 • budki telefoniczne,
 • ścianki pochłaniające dźwięk,
 • ścianki działowe do biura.

2. Dobre samopoczucie w pracy, czyli Wellbeing

W walce o efektywność pracowników sprawdzą się różne sposoby, a jednym z najpopularniejszych jest Wellbeing. Według specjalistów ds. HR pracodawcy powinni przykładać szczególną uwagę do samopoczucia swoich podwładnych. Możemy o nie zadbać m.in. poprzez zmianę wyglądu biura – nowoczesne aranżacje wspomagają kreatywność i dobry nastrój pracowników. Odpowiedni dobór kolorów, funkcjonalne ustawienie biura oraz nowoczesne oświetlenie na pewno wpłyną na nastrój każdego członka zespołu.

3. Podział biura na oddzielne strefy, czyli Active-Based Working

Czy może być coś bardziej rozpraszającego uwagę niż głośne rozmowy współpracowników? Niestety przestrzeń typu open-space nie sprzyja skupieniu i wykonywaniu złożonych obowiązków, dlatego projektując fit out biura, warto skorzystać z koncepcji Active-Based Working. Jej wdrożenie polega na wyznaczeniu w biurze stref do wykonywania poszczególnych zadań. Ważnym punktem koncepcji jest stworzenie wspólnej przestrzeni do integracji – może to być kuchnia, kącik kawowy lub pokój z miękką kanapą i stołem do ping-ponga.

4. Minimalizm w funkcjonalnym biurze

Niezależnie od tego, czy prowadzisz biuro obsługi klienta, turystyczne, rachunkowe, maklerskie, handlowe, finansowe czy architektoniczne, warto postawić na styl minimalistyczny. Urządzając efektywne biuro, wyeliminuj z otoczenia wszystko, co zbędne. Skup się wyłącznie na rzeczywistych potrzebach pracowników i funkcjonalności pomieszczeń. W stylu minimalistycznym dominują proste i przemyślane formy, jasne i przestronne wnętrza, stonowane kolory. Zaufaj nam – praca w minimalistycznym, nowoczesnym biurze wpłynie pozytywnie na nastrój i zaangażowanie całego zespołu. W końcu im mniej elementów rozpraszających uwagę tym lepiej!

5. Metoda 5S

Metoda 5S to japońska koncepcja, której nazwa nawiązuje do pięciu słów:

 • Seiri – selekcja, porządek,
 • Seiton – systematyka, organizacja,
 • Seiso – sprzątanie,
 • Seiketsu – standaryzacja, utrzymanie porządku,
 • Shitsuke – samodyscyplina.

Dzięki tej koncepcji rośnie efektywność pracy – pracownicy nie tracą czasu na poszukiwanie dokumentów, a Ty oszczędzasz mnóstwo przestrzeni. Według nas warto skorzystać z wiedzy japońskich specjalistów od zarządzania, dlatego urządzając funkcjonalne biuro, koniecznie zapoznaj swoich pracowników z metodą 5S.

6. Skupienie i komfort psychiczny

Projektując funkcjonalne biuro nie możemy zapomnieć o takich elementach jak odpowiednie oświetlenie i nowoczesne meble gabinetowe. Każdy z nas odczuwa zmęczenie, gdy musi pracować w niewłaściwych warunkach oświetleniowych, dlatego do nowego biura wybierz funkcjonalne i jasne lampy. Oczywiście najlepszym sprzymierzeńcem każdego pracownika jest światło naturalne, więc aranżując funkcjonalne biuro, koniecznie ustaw stanowiska pracy w pobliżu okien. Na skupienie i komfort psychiczny pracowników wpływają też wygodne meble biurowe, dlatego zdecyduj się na ergonomiczne krzesła, stoły i biurka. 

7. Bliżej natury i zieleni

Projektowanie, aranżacja i wyposażenie biur w zgodzie z naturą to nowy, ale ważny trend. Praca w naturalnym otoczeniu sprzyja kreatywności i dobremu samopoczuciu, a przy okazji stanowi niesamowitą ozdobę nowoczesnego biura. Obecność roślin w miejscu pracy wpływa również na zdrowie pracowników – liczne badania udowodniły, że roślinność redukuje bóle głowy oraz zmniejsza podrażnienie oczu. Poza tym widok roślin ma działanie uspokajające, więc do zielonej rewolucji zachęcamy każdego przedsiębiorcę.