Office Plus

KOMPLEKSOWE URZĄDZANIE GABINETÓW

Jak urządzić gabinet? Przed tym trudnym pytaniem stoi wielu przedsiębiorców, zarówno tych, którzy działają na rynku od kilka lat, jak i firmy dopiero wchodzące w świat biznesu. Nie ulega wątpliwości, że aranżacja gabinetu powinna skupiać się na stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni o walorach estetycznych i podkreślających profesjonalizm. W jaki sposób osiągnąć ten efekt?

Urządzanie gabinetu – dobry projekt to podstawa

Kompleksowe urządzanie gabinetu wymaga dobrego projektu. W każdej szanującej się firmie, oprócz pomieszczeń biurowych, recepcji czy stref wypoczynku, powinien znajdować się gabinet. To miejsce najbardziej reprezentacyjne, świadczące o władzach przedsiębiorstwa i polityce prowadzonej przez firmę. Z tego względu aranżacja gabinetu powinna być punktem obowiązkowym dla szefów i prezesów, którym zależy na stworzeniu w budynku firmy pomieszczenia, do którego mogliby bez kompleksów przyjąć swoich wspólników oraz kontrahentów. Projekt gabinetu powinien zawierać:

  • rozplanowanie przestrzeni: strefę pracy, wypoczynku, miejsce do przyjmowania gości, 
  • rozmieszczenie mebli,
  • kolorystykę pomieszczenia,
  • dodatki, które dzisiaj raczej podkreślają indywidualizm, zamiast stawiać na bezosobowość.

Urządzanie gabinetu od podstaw to zadanie nad wyraz skomplikowane i kompleksowe, podobnie jak nowoczesne biura nie powstają w jeden dzień. Aranżacja i wyposażenie gabinetu muszą odpowiadać zarówno indywidualnym zapotrzebowaniom klienta, jak i polityce prowadzonej przez niego firmy. Należy się przy tym kierować zasadą, w myśl której najskuteczniejsze rozwiązania polegają na wieloaspektowym łączeniu estetyki z funkcjonalnością. Realizacja konkretnych projektów powinna uwzględniać charakter i wielkość firmy oraz środki finansowe, jakie przeznaczono na urządzenie gabinetu. Wszystkie elementy, składające się na wystrój gabinetu, muszą pasować do siebie, a zarazem wyróżniać się na tle pomieszczeń biurowych, w których pracują osoby zajmujące niższe stanowiska w firmie.

Wyposażenie gabinetu – czego nie może zabraknąć?

Urządzanie gabinetu to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich mebli – chociaż ta w dalszym ciągu pozostaje istotna. To również dbałość o wygląd ścian, sufitu, podłogi, drzwi, a nawet zapewnienie sprzętu RTV i AGD. Aranżacja gabinetu wymaga dopasowania odpowiednich rozwiązań względem potrzeb. Trzeba też mieć na uwadze, że jakość oraz cena usługi i sprzętów gabinetowych bywa zróżnicowana. Rzecz jasna, prezesom poważnych firm zależy najczęściej na realizacji dopracowanych i jakościowo nienagannych projektów. Powody wydają się oczywiste – gabinet to w końcu pomieszczenie służbowe, mające odzwierciedlać filozofię firmy, gdzie zawiera się istotne transakcje, prowadzi poważne dyskusje ze współpracownikami i klientami, a nawet – czemuż by nie? – poświęca kilka chwil dziennie na odpoczynek.

Chcąc urządzić gabinet, który będzie wygodny i funkcjonalny, trzeba wybrać meble biurowe o wysokiej ergonomiiWyposażenie gabinetu w krzesło i biurko zdaje się być oczywiste, jednak nie można zapomnieć o meblach, z których skorzystają klienci i współpracownicy. Miejsce wydzielone do spotkań biznesowych musi sprzyjać prowadzeniu swobodnej rozmowy, dlatego, oprócz wygodnych krzeseł, warto wybrać okrągły stół. Odpowiedni kształt naprawdę ma znaczenie. Okrągły lub owalny blat nie generuje zbędnego dystansu pomiędzy uczestnikami rozmowy. W aranżacji gabinetu nie bez znaczenia jest też rozmieszczenie mebli. Biurko szefa powinno znajdować się w takim miejscu, aby mógł zobaczyć wszystkie osoby wchodzące do pomieszczenia – najlepiej jeśli będzie ustawione przodem do drzwi.

Urządzanie gabinetu to wieloetapowy proces

Wielu ludzi zastanawiających się, jak urządzić gabinet, nie zdaje sobie sprawy z ogromu pracy, z jakim wiąże się aranżacja takiego wnętrza. A tak naprawdę urządzanie gabinetu to zajęcie kilkuetapowe, w które zaangażowanych jest szereg osób o różnych kwalifikacjach. Warto więc zadbać, aby współpraca między wykonawcą a szefostwem firmy, dla której realizuje się określony projekt, przebiegała płynnie i z otwarciem na różnego rodzaju sugestie i propozycje. Wszystko po to, aby marzenia o gabinecie z prawdziwego zdarzenia jak najszybciej przerodziły się w rzeczywistość.