Office Plus

ERGONOMIA PRACY. PRZEŻYTEK CZY KLUCZOWY ASPEKT FUNKCJONOWANIA W BIURZE?

Ergonomia pracy to wyjątkowo obszerne zagadnienie, które część pracodawców skrupulatnie zgłębia, podczas gdy inni uważają je za grę niewartą świeczki. Która strona ma rację? Czy ergonomia w miejscu pracy może zmienić życie pracowników na lepsze? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości. 

Co to jest ergonomia pracy?

Dobrze wyposażone biuro to podstawa każdej firmy, która chce dobrze prosperować, ale co to jest ergonomia pracy i jak wpływa na wydajność pracowników? Kompletne wyposażenie nie zawsze idzie w parze z ergonomią. Chciałoby się powiedzieć, że pracownicy biurowi do wykonywania swoich obowiązków potrzebują biurka, komputera i krzesła. W praktyce aranżacja biura przyjaznego pracownikom na tym się nie kończy, bo oprócz sprzętów, trzeba zadbać o ergonomiczne stanowiska pracy. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ na pracowników ma ergonomia pracy biurowej, trzeba zrozumieć, że to przede wszystkim sposób na zapewnienie bezpieczeństwa i stworzenie miejsca, które będzie dostosowane do pracownika. Z pojęciem dostosowania miejsca wiąże się rodzaj pracy, jaką wykonuje konkretny pracownik. W przypadku osób, które pracują w biurze, będzie to ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze, a dla pracowników hali produkcyjnej stanowisko, które nie obciąża mięśni i kręgosłupa. Ergonomia stanowiska pracy zawsze powinna prowadzić do wykluczenia dolegliwości i schorzeń, które towarzyszą konkretnym zawodom. 

Ergonomia to nie tylko krzesło i biurko

Wiele firm, podobnie jak wielu pracowników, uważa, że ergonomia w pracy biurowej kończy się na dwóch meblach: krześle i biurku. Prawda jest jednak taka, że to zaledwie ułamek z całego wyposażenia, jakie powinno znaleźć się w biurze. Ergonomia na stanowisku pracy w przypadku osób pracujących przy komputerze powinna składać się z:

  • biurka z możliwością regulacji wysokości albo dodatkowego podnóżka, jeśli nie można obniżyć blatu  – w końcu nie każdy pracownik ma ten sam wzrost
  • krzesła z regulacją podłokietników, wysokości siedziska i zagłówka,
  • monitora, który można ustawić w odpowiedniej odległości i wysokości,
  • ergonomicznej myszki,
  • klawiatury przeznaczonej do pracy biurowej,
  • w przypadku pracowników, którzy pracują na laptopie – specjalnej podkładki, dzięki której monitor znajdzie się na wysokości oczu,
  • odpowiednie oświetlenie, które nie męczy wzroku,

Ergonomia w miejscu pracy powinna także zakładać, że każdy pracownik ma swobodny dostęp do stanowiska. W przypadku przestrzeni typu open space ergonomia pracy biurowej skupia się także na ograniczeniu dźwięków, które mogłyby docierać do pracowników, zakłócają tym samym skupienie. W tym celu można wyposażyć biurka w specjalne panele wygłuszające albo osłony, które przy okazji dadzą trochę więcej prywatności. 

Dlaczego ergonomiczne stanowisko pracy ma tak duże znaczenie?

Nie da się ukryć, że pracownik, który dobrze czuje się na stanowisko pracy, jest znacznie wydajniejszy, przez co to jeden z powodów, dla których ergonomia w biurze ma realny wpływ na sposób funkcjonowania firmy. Organizacja stanowiska pracy powinna być jednym z pierwszych elementów, o których myśli pracodawca w trakcie projektowania biura. Ergonomia stanowiska komputerowego w pracy biurowej daje także pewność, że pracowników nie będą dotykać żadne dolegliwości. Problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym, drętwienie rąk i nóg to tylko kilka problemów, z którymi mierzy się pracownik. Można pomyśleć o tym w kontekście wydatków, jakie będzie musiała ponieść firma na leczenie. Zdecydowanie lepiej zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy biurowej, niż pokryć koszty leczenia kilku lub kilkunastu pracowników.