Office Plus

Ergonomia pracy. Przeżytek czy kluczowy aspekt funkcjonowania w biurze?

Ergonomia pracy to wyjątkowo obszerne zagadnienie, które część pracodawców skrupulatnie zgłębia, podczas gdy inni uważają je za grę niewartą świeczki. Która strona ma rację? Czy ergonomia w miejscu pracy może zmienić życie pracowników na lepsze? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości. 

Co to jest ergonomia pracy?

Dobrze wyposażone biuro to podstawa każdej firmy, która chce dobrze prosperować, ale co to jest ergonomia pracy i jak wpływa na wydajność pracowników? Kompletne wyposażenie biura nie zawsze idzie w parze z ergonomią. Chciałoby się powiedzieć, że pracownicy biurowi do wykonywania swoich obowiązków potrzebują biurka, komputera i krzesła. W praktyce aranżacja biura przyjaznego pracownikom na tym się nie kończy, bo oprócz sprzętów, trzeba zadbać o ergonomiczne stanowiska pracy. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ na pracowników ma ergonomia pracy biurowej, trzeba zrozumieć, że to przede wszystkim sposób na zapewnienie bezpieczeństwa i stworzenie miejsca, które będzie dostosowane do pracownika. Z pojęciem dostosowania miejsca wiąże się rodzaj pracy, jaką wykonuje konkretny pracownik. W przypadku osób, które pracują w biurze, będzie to ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze, a dla pracowników hali produkcyjnej stanowisko, które nie obciąża mięśni i kręgosłupa. Ergonomia stanowiska pracy zawsze powinna prowadzić do wykluczenia dolegliwości i schorzeń, które towarzyszą konkretnym zawodom. 

Zadzwoń lub napisz do nas!

Ergonomia to nie tylko krzesło i biurko

Wiele firm, podobnie jak wielu pracowników, uważa, że ergonomia w pracy biurowej kończy się na dwóch meblach: krześle i biurku. Prawda jest jednak taka, że to zaledwie ułamek z całego wyposażenia, jakie powinno znaleźć się w biurze. Ergonomia na stanowisku pracy w przypadku osób pracujących przy komputerze powinna składać się z:

  • biurka z możliwością regulacji wysokości albo dodatkowego podnóżka, jeśli nie można obniżyć blatu  – w końcu nie każdy pracownik ma ten sam wzrost
  • krzesła z regulacją podłokietników, wysokości siedziska i zagłówka,
  • monitora, który można ustawić w odpowiedniej odległości i wysokości,
  • ergonomicznej myszki,
  • klawiatury przeznaczonej do pracy biurowej,
  • w przypadku pracowników, którzy pracują na laptopie – specjalnej podkładki, dzięki której monitor znajdzie się na wysokości oczu,
  • odpowiednie oświetlenie, które nie męczy wzroku,

Ergonomia w miejscu pracy powinna także zakładać, że każdy pracownik ma swobodny dostęp do stanowiska. W przypadku przestrzeni typu open space ergonomia pracy biurowej skupia się także na ograniczeniu dźwięków, które mogłyby docierać do pracowników, zakłócają tym samym skupienie. W tym celu można wyposażyć biurka w specjalne panele wygłuszające albo osłony, które przy okazji dadzą trochę więcej prywatności. 

Dlaczego ergonomiczne stanowisko pracy ma tak duże znaczenie?

Nie da się ukryć, że pracownik, który dobrze czuje się na stanowisko pracy, jest znacznie wydajniejszy, przez co to jeden z powodów, dla których ergonomia w biurze ma realny wpływ na sposób funkcjonowania firmy. Organizacja stanowiska pracy powinna być jednym z pierwszych elementów, o których myśli pracodawca w trakcie procesu, jakim jest projektowanie biura. Ergonomia stanowiska komputerowego w pracy biurowej daje także pewność, że pracowników nie będą dotykać żadne dolegliwości. Problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym, drętwienie rąk i nóg to tylko kilka problemów, z którymi mierzy się pracownik. Można pomyśleć o tym w kontekście wydatków, jakie będzie musiała ponieść firma na leczenie. Zdecydowanie lepiej zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy biurowej, niż pokryć koszty leczenia kilku lub kilkunastu pracowników. 

Sprawdź także:

Zobacz więcej:

Projektowanie biur w pigułce

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Czytaj więcej »

Jak urządzić gabinet?

Jak urządzić gabinet? Przed tym trudnym pytaniem stoi wielu przedsiębiorców, zarówno tych, którzy działają na rynku od kilka lat, jak i firmy dopiero wchodzące w świat biznesu. Nie ulega wątpliwości, że aranżacja gabinetu powinna skupiać się na stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni o walorach estetycznych i podkreślających profesjonalizm. W jaki sposób osiągnąć ten efekt?

Czytaj więcej »

Urządzenie biura dla każdego rodzaju firmy

Szukasz inspiracji i chcesz wiedzieć, jak urządzić biuro? Istnieje przynajmniej kilka skutecznych metod, którymi należy się kierować przy urządzaniu pomieszczeń biurowych dla firmy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z prężnie działającym koncernem, czy też z małą firmą, świadczącą usługi dla niewielkiej grupy klientów, na początku trzeba stworzyć projekt.

Czytaj więcej »

KONTAKT +

showroom + WARSZAWA (siedziba)
ul. Gościnna 13
05 – 082 Blizne Łaszczyńskiego

Zadzwoń lub napisz do nas!
+48 22 843 33 00

hello@officeplus.pl
Dane firmy
NIP: 1182234849
REGON: 521001275
KRS: 0000945607
BDO: 000567059

showroom + GDAŃSK
ul. Spichrzowa 14
80-750 Gdańsk
gdansk@officeplus.pl

showroom + KRAKÓW
ul. Willowa 77 
32-085 Modlniczka
krakow@officeplus.pl

biuro + POZNAŃ
ul. Świętego Michała 43
61-119 Poznań
poznan@officeplus.pl

biuro + OPOLE
ul. Kępska 2G 
45-129 Opole 
opole@officeplus.pl

biuro + RZESZÓW
rzeszow@officeplus.pl