Office Plus

Biuro multikulti. Jak zaprojektować przestrzeń, która łączy pokolenia?

Przestrzeń biurowa powinna być zaprojektowana z rozwagą. Biuro zwykle aranżuje się tak, by sprzyjało pracy – warto jednak, by wspomagała ona kreowaniu nowych, niecodziennych pomysłów. Jak sprostać tym oczekiwaniom w kontekście nowych pokoleń, które mają inne oczekiwania i wymagania względem zatrudniających ich firm? Jak wygląda przestrzeń biurowa dla pracowników nowej generacji? Odpowiadamy!

Pokolenie Y, X i Z

Aranżacja przestrzeni biurowej dla pracowników starej i nowej generacji to nie tak prosta sprawa. Na rynek pracy zajmowany do tej pory przez Boomersów oraz pokolenie X weszli już tak zwani Millenialsi (czyli przedstawiciele pokolenia Y). Niedługo dołączy do nich pokolenie Z.

pokolenie lata
baby boomers 1946-1964
X 1965-1984
Y 1982 – 2004
Z 2005 – 2016

Przedstawiciele pokolenia X pamiętają świat sprzed ery internetu, pokolenie Y urodziło się w czasach, gdy korzystanie z sieci stawało się coraz bardziej popularne i powszechne (dzieciństwo Millenialsów przypadło na dynamiczny rozwój technologii), a pokolenie Z bez internetu nie wyobraża sobie życia. Zgrzyt na linii pokoleniowej pojawia się w momencie, gdy uświadomimy sobie, że przecież aktywni zawodowo są wciąż Boomersi. Jak zaprojektować przestrzeń biurową dla pracowników nowej generacji, nie zaniedbując przy tym potrzeb swoich wieloletnich pracowników z pokolenia baby boomers?

Przestrzeń biurowa dla pracowników starej i nowej generacji

Millenialsi i przedstawiciele generacji X i Z oczekują przestrzeni, w której będą mogli się spełniać zawodowo, ale będą również mogli spędzić w niej miło czas. Nowe pokolenie jest nastawione na ciągły rozwój i samokształcenie. Nie zawahają się więc oni przed zmianą pracodawcy, jeśli ten nie będzie w stanie spełnić ich wymagań. Żeby zatrzymać przy sobie młodych ludzi, którzy stanowią teraz siłę rynku pracy, należy przestrzegać kilku kierunków już na etapie projektowania i aranżacji przestrzeni biurowej. Żyją oni w nieustannym szumie informacyjnym. Jak pogodzić Zetki, generację X oraz Millenialsów i ich potrzeby z Baby Boomersami, którzy cenią sobie stabilność, ciszę i spokój podczas pracy? Przede wszystkim należy uwzględnić potrzeby wszystkich czterech generacji. Należy stworzyć przestrzeń, która będzie odpowiadać różnym stylom działania i przyzwyczajeniom.

Strefy

Przyjazna przestrzeń biurowa dla pracowników nowej generacji to zwykle otwarta przestrzeń biurowa. Dla Boomersów z kolei osobne pokoje po kilka osób będą bardziej korzystne i sprzyjające efektywnej pracy. Pomyśl nad podzieleniem przestrzeni na strefy według klucza: prace wymagające komunikacji ze współpracownikami, prace wymagające ciszy i koncentracji oraz prace administracyjne. Pomyśl też o strefie relaksu.

Wystrój biura

Nowe generacje żyją globalnie i czerpią garściami z tego, co oferuje im internet. Do tego zalicza się także wiedza na temat wyglądu biur i sposobu pracy za granicą. Pracodawca musi nieustannie gonić zachodnie firmy, żeby zatrzymać przy sobie pracownika. Na pracy spędzamy aż ⅓ doby. Dla porównania – tyle samo przeznaczamy na sen. Kto chciałby tyle czasu pracować w biurze z wściekle żółtymi, drażniącymi zmysły ścianami, czy przy oświetleniu, które powoduje migreny? Trendy w wyposażeniu biur dla nowego pokolenia obejmują:

  • jasne ściany przełamane soczystymi kolorami,
  • naturalne oświetlenie,
  • zieleń w biurze,
  • ergonomiczne meble biurowe (wygodne fotele, nowoczesne biurka z regulacją wysokości)
  • rozwiązania akustyczne, np. budki akustyczne,
  • specjalne pomieszczenia do relaksu (np. miejsce z piłkarzykami czy nawet z konsolami do gier),
  • miejsca do spotkań z zespołem.

Aranżacja przestrzeni biurowej to nie tylko wybór koloru farby czy rodzaju paneli – to także zaprojektowanie specjalnych miejsc, w których pracownik będzie mógł się wyciszyć, odpocząć lub pracować bez obciążania swojego kręgosłupa.

Kuchnia – miejsce spotkań

Dla nowego pokolenia bardzo liczy się przestrzeń wspólna, jaką jest kuchnia. Nie wolno o niej zapominać przy projektowaniu całego biura. Nie wystarczy kupić mikrofalówki i wstawić zlewu – w kuchni powinien znaleźć się także stół, szafki, by pomieszczenie było estetyczne i zachęcało do spożywania wspólnych posiłków. Oprócz tego obowiązkowym wyposażeniem jest ekspres do kawy. Zadbaj o to, by kuchnię łatwo było wywietrzyć, a także by była jasna i przestronna – to tam toczą się zacieśniające więzy pracownicze rozmowy.

Postaw na firmę z doświadczeniem!

Warto postawić na firmę z doświadczeniem w projektowaniu biur, dostosowanych do nowych generacji. Dobrym pomysłem będzie zatrudnienie firmy, która specjalizuje się w usługach fit-out. W Office Plus stawiamy na nieustanny rozwój i monitorowanie rynku pracownika oraz badanie potrzeb i oczekiwań zawodowych przedstawicieli z nowych generacji. Zajmujemy się nie tylko tworzeniem projektów przestrzeni biurowych, ale także aranżowaniem ich i wyposażaniem od podstaw. Pamiętaj – młode pokolenie to siła obecnego rynku pracy, warto więc rozważyć zmianę aranżacji biura na bardziej otwarte, by praca międzypokoleniowa była łatwiejsza.

Sprawdź także: