Office Plus

Przenikanie przestrzeni i łączenie stylów

Trendy wyszły z roli. Nie są już wytyczną. Kompasem wiodącym w jednym kierunku. Stały się jedynie i aż źródłem inspiracji dla projektanta. I narzędziem w sprawnych dłoniach. Trendy w aranżacji wnętrz 2020 przenikają się z tymi co były. I z tymi, co nastąpią.

Nowe spojrzenie na projektowanie: przenikanie stylów

Spojrzenie na projektowanie zmieniło się. Kiedyś trendy były wyraźne i samodzielne. Styl skandynawski, prowansalski, minimalistyczny były zbiorem wytycznych, który trzymał projekt w ryzach. Dziś nie ma już tej jednoznaczności. Trendy, style przenikają się i w jednym wnętrzu może pojawić się ich kilka. To świeże podejście daje wręcz nieograniczone możliwości, co widać w projektach. Stąd rosnąca popularność wnętrz w stylu vintage – łączących różne wpływy, by osiągnąć najbliższy potrzebom użytkowników efekt.


Potwierdzenie znajdziemy w każdej nowoczesnej firmie, która aranżacją wspiera turkus w zarządzaniu. Wnętrza dziś – miast kierować się modą – stały się sposobem na wyrażanie siebie, elementem kultury organizacyjnej i wyrazem dbałości o więzi w zespole. I dla tego nadrzędnego zadania, projektanci czerpią z różnych źródeł – aktualnie modnych i niekoniecznie. A klienci, przyzwyczajeni do odmienności, są bardziej otwarci na rozwiązania niesztampowe i uczą się czerpać z nich korzyści. To nowe, bardziej otwarte, eklektyczne spojrzenie na projektowanie przestrzeni biurowych przynosi korzyści nie tylko wizerunkowe, ale wpływa na jakość pracy, stopień zidentyfikowania zespołów z firmą i zadowolenia z pracy, a co za tym idzie – lepszą jakość organizacji i większą jej wydajność. To w filozofii kontaktu człowieka z własnym wnętrzem i wyjścia naprzeciw jego potrzebom należy upatrywać źródła trendów.
Jeśli ustalimy, że vintage w rozumieniu eklektycznego czerpania z różnych trendów pełną garścią, stanowi nadrzędną i panującą zasadę, to trzeba przyznać, że sezon zapowiada się ciekawie.

Bauhaus – geometria i kolory

W mijającym już roku jest przede wszystkim kolorowo. I geometrycznie, w związku z przypadającą na 2019 r. setną rocznicą powstania słynnej weimarskiej uczelni artystyczno-rzemieślniczej – Bauhaus. Styl wypracowany przez związanych z nią architektów i projektantów charakteryzuje prosty, funkcjonalny design o wyrazistych, geometrycznych kształtach. Stonowana czarno-szara kolorystyka, przeplata się z wyrazistymi, energetycznymi odcieniami zieleni, żółci, czerwieni i fioletów, a także niebieskości.

Również filozofia promowana przez szkołę Bauhausu spójna jest z dzisiejszym podejściem do projektowania. W jej myśl wnętrze powinno być funkcjonalne i dostosowane do jego użytkownika. I tak właśnie się dziś projektuje. Najbardziej wyrazisty trend w aranżacji wnętrz to geometria. Geometryczne wzory, kształty dodatków, mebli, dekoracji ściennych. Duże. Dominujące. Kontrastowe. Wyraźnie pokazują silną inspirację latami 60′ i 70′.

 

Zadzwoń lub napisz do nas!

Kolor roku Instytutu Pantone

Amerykański instytut wybiera kolory roku już od 20 lat, na podstawie trendów w kulturze, stylach życia, trendów branżowych. Nie zawsze jednak jego wybory przyjmowane są entuzjastycznie. Wystarczy spojrzeć na kolor roku 2019, czyli living coral – ciepły, pełen pasji, choć bynajmniej nie jaskrawy. Piękny koralowy odcień living coral spotkał się z krytyką niektórych pracowni. W chwili, gdy rafy koralowe umierają, kolor roku bardziej wymownie powinien mówić o zagrożeniu, np. jako wybielony koral.

Z kolei kolorem 2020 roku Instytut Pantone ogłosił classic blue – przypominający niebo o zmroku. Classic blue ma symbolizować pewność siebie, ale też potrzebę stabilizacji i trwałości w niepewnych czasach zdominowanych przez nowoczesne technologie.

Kolor, który otula

Mówiąc o kolorze, nie sposób pominąć rzadko dotąd stosowanej formy, w jakiej zawitał do wnętrz. Z mebli i dodatków, najbardziej intensywne odcienie rozprzestrzeniły się na ściany, nawet sufit. Pomieszczenia na wzór pudełek w jednej tonacji, dają efekt otulenia wnętrzem i intymności. Modne jest również łączenie mocnych kolorów, a w kuchniach i łazienkach dodatkowym elementem jest wyrazista, kolorowa armatura.

Kojarzony z tymi latami plastik, choć gdzieniegdzie akcentowany, wypierany jest jednak na rzecz wyboru znacznie szlachetniejszego, naturalnego materiału, a mowa oczywiście o zawsze modnym drewnie.

Złote trio: drewno, kamień, złoto

Drewniane są meble: mocne i solidne, ale nie tylko. Drewno powraca również na ściany w formie powierzchni gładkich, ale też żłobionych, czy perforowanych, formowane tak, by tworzyło niejednolite powierzchnie. Efektownie wyglądają drewniane maty ścienne, panele z przekroju pni brzozy i innych drzew, czy drewniane płytki ułożone w sposób dający efekt 3D.

W połączeniu z kamieniem i złotem drewno tworzy tzw. złote trio, przewijające się w aranżacji wnętrz od kilku sezonów.

Drugi z tria,  kamień przeżywa obecnie kolejny w swej karierze renesans. Występuje zarówno w formie maxi – na ścianach, czy podłodze, jak i w dodatkach. Do wnętrz zawitały stoły o cieniutkich kamiennych blatach, ale też np. wazony.

Lastryko

Mówiąc o kamieniu, nie wypada pominąć wielkiego come-back lastryko, które powróciło w całkiem nowym wydaniu: różnobarwne, rozmaitych form, rozmiarów i zastosowań. Widzimy je nie tylko w łazienkach i kuchniach, ale również w biurach, przestrzeniach publicznych i komercyjnych gdzie lastryko stało się głównym elementem wystroju wnętrz.

Znana od neolitu mieszanka cementu z niewielkimi fragmentami kamienia, powszechnie wykorzystywana była w starożytności, do tworzenia mozaikowych posadzek, które gdzieniegdzie możemy podziwiać do dziś.

Boho

Styl, który ukochał naturę: rośliny i naturalne materiały. Projektanci czerpią z niego pełnymi garściami. Ten styl doskonale komponuje się z minimalizmem, tworząc wnętrza inspirowane naturą, w których każdy będzie się czuł dobrze. Naturalne materiały, egzotyczne rośliny, wiklina, vintage, kamień, drewno. Wprowadza naturę w geometrię Bauhausu i lat 60′. Daje oddech jako styl samodzielny albo akcent dodany.

Ekologia w projektowaniu

Świadomość ekologiczna jest wyraźnym i narastającym trendem w architekturze i projektowaniu wnętrz. Elementy z recyklingu, DIY, naturalne materiały, coraz większe ilości egzotycznych roślin we wnętrzach, czy wreszcie solidne wyposażenie biura, które przetrwa długie lata to niektóre jego wyrazy.

Biophilic design

Moda skoncentrowana na naturze, to zawsze dobra moda. A biofilia daje to, czego skołowanemu miejskiemu człowiekowi coraz bardziej brak – rośliny. Egzotyczne, doniczkowe i coraz większe. Monstery o wielkich, charakterystycznych liściach, palmy i wiele innych pojawiają się również na tkaninach: tapicerkach, obrusach, a nawet ścianach. Zieleń koi wzrok, daje poczucie spokoju, a obecność roślin zdecydowanie pozytywnie wpływa na użytkowników wnętrz .

Welur

Kolejna moda dodaje wnętrzom ciepła i luksusu. Otóż do przestrzeni biurowy zawitał… welur.

Elegancka i zmysłowa tkanina, dotąd kojarzona z salonami, eleganckimi sypialniami, dziś dodaje ciepła i prestiżu miejscom pracy. I robi to z właściwym sobie wdziękiem. Gabinety, strefy relaksu, a nawet open-space mogą się teraz pławić w welurowych miękkościach i połysku. Na razie z umiarem. Ale któż wie, co przyniesie przyszłość?

Sprawdź także:

Zobacz więcej:

Projektowanie biur w pigułce

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Czytaj więcej »

Jak urządzić gabinet?

Jak urządzić gabinet? Przed tym trudnym pytaniem stoi wielu przedsiębiorców, zarówno tych, którzy działają na rynku od kilka lat, jak i firmy dopiero wchodzące w świat biznesu. Nie ulega wątpliwości, że aranżacja gabinetu powinna skupiać się na stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni o walorach estetycznych i podkreślających profesjonalizm. W jaki sposób osiągnąć ten efekt?

Czytaj więcej »

Urządzenie biura dla każdego rodzaju firmy

Szukasz inspiracji i chcesz wiedzieć, jak urządzić biuro? Istnieje przynajmniej kilka skutecznych metod, którymi należy się kierować przy urządzaniu pomieszczeń biurowych dla firmy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z prężnie działającym koncernem, czy też z małą firmą, świadczącą usługi dla niewielkiej grupy klientów, na początku trzeba stworzyć projekt.

Czytaj więcej »

KONTAKT +

showroom + WARSZAWA (siedziba)
ul. Gościnna 13
05 – 082 Blizne Łaszczyńskiego

Zadzwoń lub napisz do nas!
+48 22 843 33 00

hello@officeplus.pl
Dane firmy
NIP: 1182234849
REGON: 521001275
KRS: 0000945607
BDO: 000567059

showroom + GDAŃSK
ul. Spichrzowa 14
80-750 Gdańsk
gdansk@officeplus.pl

showroom + KRAKÓW
ul. Willowa 77 
32-085 Modlniczka
krakow@officeplus.pl

biuro + POZNAŃ
ul. Świętego Michała 43
61-119 Poznań
poznan@officeplus.pl

biuro + OPOLE
ul. Kępska 2G 
45-129 Opole 
opole@officeplus.pl

biuro + RZESZÓW
rzeszow@officeplus.pl