Office Plus

ŚWIAT NA 230 OBRAZACH I FOTOGRAFIACH

„Piksele świata” – pod takim tytułem powstała ekspozycja 230 obrazów olejnych i fotografii (w formacie 20×20 cm), inspirowanych 26 krajami świata. Wstawa jest podsumowaniem dotychczasowych podróży Dagmary Kwiatek-Kamińskiej (www.dagmarakwiatek.republika.pl) i Krzysztofa Kamińskiego (www.krzysztof-kaminski.com) – niezwykłych podróżników i artystów, których szlak przeciął się i połączył dopiero przed dwoma laty.

Wszystko zaczęło się od pierwszej wspólnej podróży po Rumunii w lipcu 2013 roku. Pierwotny plan by po powrocie pokazać piękno tego kraju na zdjęciach i w obrazach przerodził się w poważniejsze przedsięwzięcie. Autorzy postanowili podsumować całe swoje dotychczasowe podróżnicze życie, zarówno to wspólne – krótsze oraz wcześniejsze, indywidualne. Lata dalszych i bliższych wypraw zaowocowały sporymi zbiorami pomysłów i obrazów przywiezionych z różnych miejsc. Wspólna prezentacja tych wrażeń wydawała się naturalna. Co ciekawe prace obojga cechują się podobnym światłem, podobnymi kadrami i czystością przekazu.

Nazwa wystawy „Piksele Świata” to następstwo tego jak otaczająca rzeczywistość jest zapamiętywana przez twórców prezentowanych prac. Świat przedstawiony składa się z wycinków, drobnych fragmencików tworzących jeden dość spójny obraz. Czasami są to obrazy mogące być jednoznacznie skojarzone z odwiedzonym krajem (jak australijska sztuka Aborygenów, która wywarła ogromne wrażenie na Dagmarze). Często są to wycinki, które przypisać można do wielu krajów (jak wydmy Chongoryn Els na mongolskiej pustyni Gobi).

Na wystawie prezentowane jest ponad dwieście prac, co oznacza około dwustu pomysłów na obraz/zdjęcie. Są to prace dla ich twórców bardzo ważne, bo zaklęty w nich jest spory fragment ich życia – przed– i małżeńskiego. Jest w nich mnóstwo emocji, mnóstwo przeżyć. Również takich, które znajdują się „po drugiej stronie” obrazu – pod płótnem lub w płycie, na której jest zdjęcie. Wydarzeń, które gdyby udało się przetłumaczyć na obraz, uzupełniłyby go, ale też i takich, które odarłyby go z mistycyzmu.

Wystawa „Piksele świata” była prezentowana w Galerii Vauxhall w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach (4-25 września), w Mini Galerii Śródmiejskiego Ośrodka Kultury  w Krakowie (30 września-12 października) i w Galerii Mayak w Bielsku-Białej (od 16 do 31 października 2015). Zdjęcia z wernisaży i informacje z prasy na www.dagmarakwiatek.pl w zakładce „aktualności”. Cieszymy się, że Office Plus mógł pomóc w powstaniu publikacji stworzonej w związku z wystawą.

Krzysztof Kamiński – urodził się 21 listopada 1975 r. w Bielsku-Białej, od niedawna jest mieszkańcem Nawojowej Góry. Absolwent Politechniki Krakowskiej, projektant architektury, od ponad 20 lat fotografuje, najczęściej podczas podróży, które są jego wielką pasją. Uwielbia poruszać się na dwóch kółkach. Poza licznymi krajami Europy odwiedził kraje Azji i Afryki. Często wracał w Rumunii, w której między innymi organizował rajdy samochodów terenowych. Przez dwa lata mieszkał i pracował w biurze architektonicznym w Dublinie, każdą wolną chwilę przeznaczając na poznawanie Szmaragdowej Wyspy.

Jest autorem przewodnika po Gruzji i Armenii oraz licznych artykułów o tematyce podróżniczej do Gazety Wyborczej, magazynu Sens i dwutygodnika Myśliborskie Wieści. Współorganizował Festiwal Kultury Irlandzkiej w Bielsku-Białej. Na koncie ma liczne spotkania – opowieści podróżne, często połączone z autorskimi wystawami. Z każdej wyprawy przywozi zestaw zdjęć, który później prezentuje, wraz z opowieścią o danym kraju, w formie fotorelacji. Od stycznia 2015 roku reprezentuje Polskę w międzynarodowym projekcie fotograficznym 52 weeks Pentax Global Challenge.

– W fotografii staram się znajdować nieoczywiste w zwyczajnym oraz normalność w nienormalności. Wierzę w koncepcję decydującego momentu Cartier-Bressona, ale też i lubię dostrzegać plastyczność plam statycznych. Uwielbiam czyste kadry – mówi o swojej sztuce.

Na wystawie zaprezentuje fotopiksele, m.in. z Mongolii, Etiopii, Nepalu, Irlandii.

Dagmara Kwiatek-Kamińska – urodziła się 8 listopada 1972 r. w Krakowie, mieszka i tworzy w Nawojowej Górze. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa u prof. Leszka Misiaka, Jerzego Nowosielskiego oraz Józefa Ząbkowskiego, w pracowni którego obroniła dyplom w roku 1996. Studiowała także w pracowni tkaniny artystycznej u prof. Ryszarda Kwietnia oraz w pracowni technik fotograficznych u prof. Józefiny Bransch-Walczak. W 1998 r. otrzymała nagrodę Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Krakowa, a w 2014 nagrodę Powiatu Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Jest autorką haseł do encyklopedii Geografia Turystyczna Świata i książki Cuda Świata wydawnictwa Kluszczyński. Zilustrowała i opracowała graficznie albumy: Wędrówki sentymentalne, Powiat Krakowski oraz Nasze miejsca znane i nieznane w Krakowie i okolicach. Jej prace znajdują się w wielu instytucjach, m.in.: w Starostwie Powiatowym w Krakowie, Urzędzie Miasta Bielsko-Biała, w Muzeum w Bielsku-Białej, w Banku Spółdzielczym w Krzeszowicach i w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in.: Australii, Francji, USA, Niemczech, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i RPA. Informacje o Dagmarze Kwiatek-Kamińskiej znalazły się w książce Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej oraz encyklopedii Who is who w Polsce.

Od ponad 20 lat podróżuje po całym świecie. Zajmuje się malarstwem olejnym, techniką gumy chromianowej, rysunkiem i fotografią.

Na wystawie prezentuje zdjęcia i malarstwo inspirowane 17 pozaeuropejskimi krajami.

Dorobek Dagmary Kwiatek-Kamińskiej:

wystawy indywidualne

1996 – Galeria Na Pięterku, Kraków

1996 – Galeria Pod Orłem, Kraków

1996 – Instytut Francuski, Kraków

1997 – Galeria Ośrodka Kultury, Krzeszowice

1997 – Galeria Z Rączką, Kraków

1998 – Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków

1998 – Seckau Gallery, Austria

1999 – Galeria ZPAP Sukiennice, Kraków

2001 – Galeria Nadbrzeżna, Ustronie Morskie

2001 – Galeria Na Pięterku, Kraków

2002 – Galeria Wittchen, Warszawa

2003 – Dwór Bella Vita, Wola Zręczycka k/ Gdowa

2003 – Galeria Ośrodka Kultury, Krzeszowice

2004 – Studio Projektów, Rzeszów

2004 – Pub 8. Dzień Tygodnia, Kraków

2004 – Galeria 2 Światy, Kraków

2005 – BWA, Sandomierz

2006/7 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Kraków

2007 – Galeria Przedział, Kraków

2009 – Galeria Zamkowa, Bielsko-Biała

2010 – Moss Gallery, Melbourne, Australia

2010 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice

2013/14 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice

wystawy zbiorowe

1995 – Pałac Sztuki, Kraków

1996 – Wydział Grafiki ASP, Kraków

1997 – Galeria ZPAP, Kraków

1997 – Galeria Pryzmat, Kraków

1997 – Pałac Sztuki, Kraków

1997 – Państwowa Galeria Sztuki, Legnica

1997 – Myślenicki Ośrodek Kultury, Myślenice

1997 – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków

1997 – Galeria Teatralna, Kraków

2000 – Galeria Ośrodka Kultury w Kopenhadze, Dania

2001 – Galeria, Pecs, Węgry

2001 – Galeria Na Pięterku, Kraków

2001 – Mini-Galeria, Kraków

2002 – Taipei Fine Arts Museum, Taiwan

2003 – Galeria Ośrodka Kultury, Krzeszowice

2003/4 – Studio Projektów, Rzeszów

2005 – Galeria Labirynt, Kraków

2005 – Galeria Ośrodka Kultury, Krzeszowice

2005 – Centrum Kultury w Farum, Dania

2006 – Galeria Labirynt, Kraków

2007 – Galeria Przedział, Kraków

2008 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa polsko-niemiecka Dialog

2008 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa polsko-niemiecka Kobiety bez granic

2008/9 –Monachium, Niemcy, wystawa polsko-niemiecka Dialog

2008/9 –Planegg, Niemcy, wystawa Polsko-niemieckie koty rasowe

2009 –Ambasada RP w Brukseli, Belgia, wystawa Wędrówki przez sztukę

2010 –Monachium, Niemcy, wystawa polsko-niemiecka Kobiety bez granic

2010 – Galeria Zamkowa, Bielsko-Biała

2011 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa polsko-niemiecka Pies, Kot i Krystyna

2011 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa artystów powiatu krakowskiego Okolica Moich Przyjaciół

2011/2012 –Monachium, Niemcy, wystawa polsko-niemiecka

2012 – Galeria Dom Polonii, Kraków

2012 – Galeria Światłocień, Kraków, wystawa Serce, głowa, ciało – o kobiecie

2012 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa artystów powiatu krakowskiego Rozmowa z kamieniem

2013 – Galeria Dom Polonii, Kraków

2014 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa artystów powiatu krakowskiego Jaka tam zima