Office Plus

JAK PRACUJĄ KOLORY?

Naukowcy od lat badają, jak kolory w biurze wpływają na pracowników. Dzisiaj już wiadomo, że losowo wybrana paleta barw nie sprzyja pracy. I chociaż gusta mogą być różne, większość osób w podobny sposób reaguje na określone kolory, a odpowiednio skomponowane barwy mogą wpłynąć na jakość i wydajność każdego pracownika.

Kolor ścian w biurze ma znaczenie!

W Office Plus ciągle uczymy się i doszkalamy, żeby jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Wsparcie, czy wręcz prowadzenie projektu polegającego na stworzeniu nowego biura (lub innego wnętrza użyteczności publicznej), wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny aranżacji wnętrz. 

W ostatnim czasie pracownicy ze wszystkich naszych oddziałów przeszli szereg szkoleń podnoszących kwalifikacje. Wśród tematów szkoleń były zarówno kwestie produktowe np. dotyczące nowych parametrów technicznych i atestów różnego typu wykładzin, jak też tematy związane z przygotowywaniem ofert. Jednak jednym z najciekawszych zagadnień były kolory do biura, omawiane w kontekście analizy psychologicznej i tego, jak kolory ścian są odbierane przez nasz mózg.

Psychologia kolorów

Psychologia kolorów to dziedzina, która zajmuje się między innymi wpływem barw na nasze samopoczucie. Każdy, kto był kiedyś nad błękitnym morzem lub w soczyście zielonym lesie wie, że kolory otoczenia ma na nas duży wpływ. Interesującym przykładem może być tutaj szpitalna biel. Z jednej strony kojarzy się ona z czystości i sterylnością, ale z drugiej strony jest zimna i obca. Ciekawe, że w niektórych szpitalach rezygnuje się z bieli, na rzecz tak zaskakujących rozwiązań jak wysokiej jakości fototapety ze zdjęciami np. lasu. Taki zabieg wprowadza klimat bardziej sprzyjający dobremu samopoczuciu pacjentów niż typowe wnętrze szpitalne. Podobnie działa odpowiednio dobrany kolor ścian w biurze. Właściwie skomponowana paleta barw korzystnie wpływa na efektywność pracy i odwrotnie – złe zestawienie może wywoływać zmęczenie, znużenie, a nawet senność. Liczne badania wykazały, że kolory w przestrzeni biurowej powinny być ciepłe i stonowane, o niewielkim nasyceniu barw. 

Jaki kolor ścian do biura wybrać?

Dobranie odpowiedniego koloru do biura to ogromne wyzwanie. Z jednej strony niezwykle ważna jest spójność wizualna wszystkich pomieszczeń, ale też różnych kolorów, które w nich ze sobą współgrają. Z drugiej strony dopasowane kolory ścian do biura powinny nastrajać do efektywnej pracy. Ich odpowiedni dobór we wnętrzach pracowniczych wymaga zatem nie tylko doświadczenia projektowego i umiejętności komponowania barw. Bardzo ważna jest znajomość psychologii kolorów, w tym także zjawisk optycznych, jakie wiążą się z różnymi barwami. Na przykład jasne przedmioty wydają nam się większe. Kolory cieplejsze sprawiają też, że przedmioty zdają się być bliżej lub dalej (jak to jest w przypadku barwy niebieskiej). Kolor ścian do małego biura powinien optycznie powiększać pomieszczenie, a barwy do dużych przestrzeni – sprawiać wrażenie przytulności i ciepła. 

Choć wszystkie barwy są same w sobie wyjątkowe, nie oznacza to, że każdy kolor ścian do biura sprawdzi się w naszej przestrzeni. Mając wiedzę na temat konsekwencji zastosowania danych barw w miejscu pracy, można z łatwością określić, jaki kolor do biura będzie odpowiedni, a tym samym bardziej świadomie pracować nad jego aranżacją. Kwestia ta jest tym bardziej godna uwagi, że współczesne biura są o wiele bardziej kolorowe niż kilka lat temu. Dlatego trzeba pamiętać, by barwy dobierane do wnętrz użyteczności publicznej, były zawsze dobrze przemyślane, a meble biurowe spójne z ogólną koncepcją.