Office Plus

MUZYKA DO PRACY. JAKA MUZYKA SPRZYJA KREATYWNEMU MYŚLENIU?

Jeśli zastanawiasz się, jaka muzyka do pracy jest najlepsza, prawdopodobnie nie zaliczasz się do grona osób, które podczas wykonywania obowiązków zawodowych preferują bezwzględną ciszę. Czy wiesz, że muzyka do pracy przy komputerze może różnić się od tej, która może poprawić nastawienie podczas wykonywania pracy fizycznej? Sprawdź jak muzyka w pracy wpływ na Twoją psychikę!

Muzyka do pracy — pomaga czy przeszkadza?

Muzyka może poprawić nastrój, ale może też mieć wpływ na jego ukierunkowanie. Długotrwałe narażenie się na głośne, nieprzyjemne dźwięki może rozdrażniać, dekoncentrować i z pewnością nie sprzyjać pracy umysłowej. Z drugiej strony odpowiednio dopasowana muzyka pomaga inicjować produkcję dopaminy. Włączona w odpowiednim czasie może ukoić nerwy, pobudzić mózg do pracy i dodać energii na resztę dnia. Muzyka pobudzająca do pracy jest często stosowana w miejscach, w których pracuje się fizycznie, ale nie tylko! Nawet lekarze przeprowadzający poważne operacje często wykonują je przy dźwiękach odprężającej, ulubionej muzyki. Jednak muzyka przy pracy nie zawsze jest mile widziana i nie zależy to jedynie od indywidualnych upodobań pracowników.

Muzyka do pracy umysłowej, a szczególnie podczas uczenia się i przyswajania wiedzy nie jest mile widziana przez Twój mózg. Dotyczy to w szczególności procesu uczenia się i zapamiętywania. W takiej sytuacji wszelkie dodatkowe dźwięki mogą pogarszać jakość przyswajania nowej wiedzy. Podsumowując – muzyka przy pracy – TAK! Muzyka przy szkoleniach i przy nauce – NIE!

Muzyka do pracy — pobudzająca czy relaksująca?

Muzyka relaksacyjna do pracy przy komputerze może być dopasowana do Twoich indywidualnych upodobań muzycznych. Jednak jeśli jesteś fanem mocnego techno lub heavy metalu, po kilku godzinach pracy z tego rodzaju gatunkiem w słuchawkach, możesz czuć większe zmęczenie. Wykazano, że kilka rodzajów muzyki szczególnie sprzyja wykonywania obowiązków służbowych. Najlepsza muzyka przy pracy biurowej, która wymaga skupienia, to np.:

  • Muzyka klasyczna
  • Muzyka filmowa i muzyka z gier komputerowych
  • Dźwięki natury

Z kolei, jeśli pracujesz fizycznie, energii do dalszego działania może dodać Ci energiczna muzyka z radia, lub składanka Twojego ulubionego zespołu. Ważne by była rytmiczna i energetyczna.

Najlepsza muzyka do pracy

Muzyka do pracy biurowej nie powinna być również zbyt głośna. Niezależnie od tego, czy wybierzesz podkład dźwiękowy z ulubionego filmu, czy postawisz na „efekt Mozarta” słuchając muzyki klasycznej – nie pozwól, by była uciążliwa dla Twoich uszu (i otoczenia). Staraj się, by stanowiła tylko delikatne tło i nie rozpraszała uwagi. Powinna być na tyle cicha, by móc spokojnie przeprowadzić przy niej rozmowę telefoniczną lub porozmawiać z innymi osobami w biura, bez konieczności przyciszania dźwięków. Muzyka motywacyjna do pracy pomoże Ci pracować produktywniej, walczyć z popołudniowym zmęczeniem i motywować do działania. Co więcej, odpowiednio dopasowana muzyka do pracy pomoże Ci również lepiej się skupić i poradzić sobie ze stresem.

Muzyka do pracy przy komputerze

Muzyka relaksacyjna do pracy w biurze jest również coraz częściej wykorzystywana przez świadomych jej znaczenia pracodawców. Współczesna aranżacja biura przewiduje nawet montaż strategicznie rozlokowanych na przestrzeni biurowej głośników, z których płynie lekka, delikatna muzyka, która ma wpływ na koncentracje i produktywność w pracy.

Jak widzisz słuchanie muzyki w pracy może być nie tylko przyjemne, ale i wpłynąć bezpośrednio na Twoje samopoczucie i produktywność. Nie od dziś wiadomo, że siła muzyki na psychikę człowieka jest naprawdę duża. To właśnie dlatego marketingowcy we współpracy z psychologami decydują o emisji muzyki w lokalach usługowych, która ma motywować klientów do zakupów. Podobnie jest zresztą z zapachami. Sprawdź, jaka muzyka relaksacyjna do pracy w biurze sprawdzi się w Twoim przypadku!