Office Plus

BIURO ZERO WASTE. JAK ZADBAĆ O ŚRODOWISKO W MIEJSCU PRACY.

Ekologiczne biuro pomaga w ochronie środowiska, ale także pozytywnie wpływa na finanse firmy. Oszczędzisz wodę i energię, odciążając jednocześnie Twój budżet i naszą planetę. Zadbaj o środowisko zarówno w domu, jak i w pracy! Spraw, by Twoją firmę wyróżniała nie tylko aranżacja biura, ale i chęć dbania o środowisko. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest podejście zero waste w biurze i jakie wiążą się z nim korzyści.

Biuro zero waste – co to oznacza?

Czy zero waste to kolejna moda, która szybko przeminie? Na pewno nie. Bycie eko to zwrócenie uwagi na nieodnawialność wielu surowców. Raz wykorzystana woda w wielu przypadkach nie może być użyta ponownie, a jest jej coraz mniej. Może zdarzyło Ci się myć zęby przy odkręconym zlewie? To najlepszy przykład, jak wiele jest małych czynności, na które nie zwracamy uwagi. Myjemy zęby, a woda się marnuje. Podejście ekologiczne zachęca do zmiany tego typu praktyk i bardziej ekologicznego, a tym samym ekonomicznego stylu życia. To pierwszy krok do ponownego wykorzystywania produktów (jeśli to możliwe), a także ograniczenia zużycia surowców.

Czym zatem jest biuro zero waste? To przede wszystkim ochrona środowiska w pracy. Ekologiczne biuro to takie, które zwraca uwagę na segregację śmieci. Oszczędza ono także prąd i wodę. Gdy to nie jest konieczne, nie używa papieru. Zero waste w biurze oznacza więc skupienie się na tym, jakie nawyki i procedury wprowadzić w firmie, by jak najbardziej pomagały środowisku.

Na podejściu zero waste zyska także wizerunek firmy. Na co należy jednak zwrócić uwagę, by nasze biuro stało się ekologiczne?

Segregacja odpadów w biurze

Najbardziej oczywistą czynnością, jaką powinieneś/powinnaś wprowadzić, jest segregacja śmieci w biurze. Pojemniki na śmieci z odpowiednim symbolem będą doskonałym początkiem. Typowy podział to: papier, szkło, plastik i metal. Możesz też zastanowić się nad pudełkiem na zużyte baterie, czy żarówki. To, jaki system wprowadzisz, zależy oczywiście od zasad panujących w rejonie funkcjonowania Twojego biura oraz od możliwości segregacji (gdy jej nie ma, postaraj się, by została wprowadzona).

Oszczędność papieru

Segregacja odpadów w biurze wiąże się z oszczędnością papieru. Gdy jego zużycie jest mniejsze, znacząco zmniejsza się ilość śmieci. Jeśli nie ma konieczności korzystania z papieru, to warto tego nie robić. Co jednak, jeżeli papier jest istotnym elementem pracy? Wtedy dobrze przyjrzeć się temu, jakiego papieru używamy. Warto zacząć od wyeliminowania papierów foliowanych (bardzo często są to wizytówki), ponieważ nie nadają się do recyklingu. Alternatywnym rozwiązaniem jest też elektroniczne archiwum z dokumentacją, które pozwoli ograniczyć ilość papieru.

Drugą kwestią jest to, by papier pochodził z recyklingu lub posiadał certyfikat Blue Angel, Ecolabel lub FSC. Drugie życie papieru wiąże się też z mniejszym zużyciem wody i energii podczas jego produkcji.

Warto także używać papieru w sposób świadomy i zaplanowany. Jeśli konieczne jest wydrukowanie czegoś, dobrym rozwiązaniem jest użycie druku dwustronnego. Gdy nie potrzebujesz już kartki zadrukowanej z jednej strony, drugiej można użyć jako notatnika.

Oszczędność wody

Równie istotne jest racjonalne zużycie wody. Jeśli pracownik w czasie przerwy myje kubek, ważne by nie robił tego pod bieżącą wodą. Jeśli w biurze jest zmywarka, uruchamiaj ją tylko wtedy, gdy się zapełni. Warto też zadbać o wodooszczędny systemy w łazience (spłuczki, krany). Przeprowadzaj także kontrole, które mogą odkryć nieszczelność rur.

Oszczędność prądu

Kolejnym elementem ekologicznego biura jest sposób korzystania z prądu. Ważne jest, by wyłączać komputery i inne sprzęty po skończonej pracy (drukarka, faks, ekspres do kawy). Podczas przerwy warto przełączyć urządzenia na tryb energooszczędny (hibernacja komputera). Zwróć też uwagę, by odłączyć naładowany sprzęt od prądu.

Jeśli to możliwe, pracuj jak najdłużej przy świetle dziennym. Gdy nie jest to możliwe, używaj żarówek energooszczędnych. Wyłącz oświetlenie, kiedy z niego nie korzystasz. Warto także zainwestować w czujniki ruchu, które wyłączą światło za Ciebie.
Rozwiązaniem dla większych firm i instytucji jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Popularne ostatnio panele fotowoltaiczne będą idealnym rozwiązaniem.

Pokaż pracownikowi ekologiczne rozwiązania

Pamiętaj jednak, że ekologia w biurze to przede wszystkim świadomi pracownicy. To oni muszą przestrzegać zasad w duchu zero waste i warto, by rozumieli ich zasadność. Zadbaj o zwiększenie świadomości ekologiczną swoich pracowników. Po pierwsze konieczne jest byś sam przestrzegał narzuconych zasad. Daj dobry przykład swoim pracownikom! Możesz także zorganizować warsztaty ekologiczne lub zaproponować swoim pracownikom grę pobudzającą ich świadomość ekologiczną.

Zachęcaj ich także do ekologicznego życia poza pracą. Zwróć uwagę pracowników na przedmioty wielokrotnego użytku. Pokaż im, że kubki jednorazowe nie są dobrym wyborem. Wyjaśnij zalety transportu zbiorowego albo roweru, jednocześnie zapewniając pracownikom miejsca parkingowe dla jednośladów. Daj im również możliwość, by sami proponowali ekologiczne rozwiązania w biurze. Działajcie razem dla dobra planety.

Niewielkie zmiany pozwalają wiele zmienić, zwłaszcza jeśli chodzi o ekologię!