Office Plus

RECEPCJA. JAK WAŻNE JEST TO MIEJSCE?

Myślenie, że recepcja hotelowa jest wyłącznie miejscem obsługi gości i poczekalnią dla nich, to błąd. Recepcja to tak naprawdę wizytówka – to tam zaczyna się pierwszy kontakt gościa z marką hotelu. Znaczenie ma więc każdy detal związany zarówno z funkcjonalnością wyposażenia, jak i z jego estetyką. W tym tekście podpowiemy jak powinna wyglądać nowoczesna recepcja i dlaczego.

Recepcja hotelowa – dlaczego jest ważna?

Recepcja w hotelu z jednej strony powinna posiadać uniwersalne cechy dotyczące umeblowania, z drugiej – prezentować charakter hotelu – tak, żeby każdy gość od samego wejścia wiedział gdzie się znajduje i czego może oczekiwać. Każdy hotel posiada własną specyfikę i wartości, które warto wyeksponować już na początku. Można to zrobić za pomocą dopasowanych kolorów, wybranych mebli i wykorzystania przestrzeni. Jeśli np. hotel jest luksusowy i chce wywoływać w gościach właśnie takie wrażenie, recepcja może być utrzymana w stonowanych, pastelowych kolorach – m.in. w odcieniach bieli, beżu i szarości z akcentami złota lub czerwieni. Jeśli przestrzeń hotelowa jest z kolei bardziej rozrywkowa, można podkreślić to jaskrawymi kolorami.

Ważny jest też dobór mebli – w hotelu luksusowym, nawiązującym do tradycji, lepiej wybrać klasyczne, proste formy. Jeśli hotel ma być z założenia nowoczesny, korzystniej będzie postawić na niepowtarzalne, designerskie stoły, krzesła czy sofy hotelowe. Co z kwestią doboru materiałów? Im wyższy standard hotelu, tym bardziej naturalne i miękkie powinny być zastosowane materiały. Od charakteru hotelu zależy również czy recepcja hotelowa będzie przestrzenią tętniącą życiem czy miejscem cechującym się dużą dyskrecją.

Wyposażenie recepcji – o czym trzeba pamiętać?

Każda recepcja hotelowa składa się z podobnych rodzajów mebli. Do podstawowego wyposażenia należą:

  • lada recepcyjna i krzesło dla pracownika recepcji,
  • siedzisko dla gości,
  • stolik z materiałami marketingowymi,

Praktycznym meblem jest też wieszak na okrycia wierzchnie dla gości. Recepcja w hotelu ma również dodatkowe elementy dekoracyjne w postaci roślin, plakatów, zdjęć i obrazów.

Funkcjonalność i estetyka wyposażenia recepcji hotelu

Jak powinna wyglądać lada recepcyjna? Przede wszystkim należy zadbać o jej podwyższenie, aby ukryć przed gośćmi dokumentacje i urządzenia, bez których praca w recepcji byłaby niemożliwa. Goście nie muszą, a nawet nie powinni ich widzieć. W trosce o kręgosłup pracownika recepcji, warto zadbać o ergonomiczne krzesło. Miejsce dla gości – np. kanapa, sofa lub wygodne fotele – musi charakteryzować się wysokim komfortem. Ważnym, ale dodatkowym elementem jest też stolik kawowy z uporządkowanymi materiałami marketingowymi – dokładnie tak jak w salonach fryzjerskich, ośrodkach SPA i biurach.

Aranżacja wnętrz z Office Plus

Recepcja hotelowa jest miejscem reprezentacyjnym, dlatego jej projekt i wyposażenie recepcji warto skonsultować z architektami. Jako Office Plus jesteśmy zlokalizowani w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Lublinie, Poznaniu i Opolu. Jeśli interesuje Cię profesjonalna aranżacja wnętrz, zapraszamy do kontaktu.